Незаконно и опасно строителство в центъра на София – на бул. "Христо Ботев" № 73, в продължение на месеци води жителите на района към състояние на безизходица.
На 19 юли в "Законът и Темида" разгледахме частния случай на Велина Иванова, която се обърна към екипа на предаването след поредица от сигнали към администрацията на Община "Възраждане", които не довеждат до необходимата реакция.
Иванова описа въпросната постройка, която граничи с нейния собствен имот, като тераса с площ 43 кв. м, която съседът е покрил с масивна дървена конструкция, керемиди, дограма и 12 прозореца. Постройката се отводнява чрез улуци в имота на Иванова, като вече има топлоизолация и прокарано електричество.
Иванова съобщава, че непосредствено след излъчването на предаването, на 25 юли, е извършена съвместна проверка на ДНСК, заедно със служители на Столична община, дирекция "Общински строителен контрол" и експерти от район "Възраждане".
Проверяващите органи са единодушни, че изграденото съоръжение представлява по своята същност незаконен строеж, тъй като липсва, каквато и да било, документация за извършените строително-монтажни дейности, заявява Иванова.
Подателите на сигнала очакват констативен акт, констативен протокол и издаване на заповед за премахване на незаконния строеж. До момента няма резултат, казва Иванова.
В ефир прозвучава писмо по повод извършената проверка, изпратено от страна на ДНСК до водещата на предаването "Законът и Темида" Анелия Торошанова.
В заключение писмото гласи, че от ДНСК е изпратено писмено решение до районна администрация "Възраждане" и Дирекция "Общински строителен контрол", в което са дадени указания за последващи действия, съобразно компетенциите и правомощията на общинската администрация по Закона за устройство на територията, като е определен 20-дневен срок за уведомяване на всички страни по преписката.
На прякатата телефонна линия се включва началникът на ДНСК инж. Лиляна Петрова.
Имотът, на чиято територия се намира проблемният строителен обект, е част от един изцяло регулиран поземлен имот, съответстващ на устройствения план.
На място съвместната проверка установява, че проблемното леко слънцезащитно съоръжение не представлява такова. То може да се квалифицира като надстрояване/преустройство, променящо предназначението на вече съществуваща тераса. Това изисква разрешение на строеж – такова не е представено.
Посоченият строеж, като категория, е изцяло в правомощията на районната админситрация, поради което те са присъствали на проверката, но и са получили констативен протокол от ДНСК за предприемане на последващи действия.
При неизпълнение ще бъде образувано административно-наказателно производство срещу длъжностните лица, заявява инж. Петрова.
Иванова се обръща към инж. Петрова със следния въпрос: Как с разрешение за ремонт на магазин може да се изгради нова сграда, като всичко е съборено до минус 2 м под кота 0. Наремето е имало заповед, издадена от старото ДНСК за незабавно спиране на строежа, тъй като разрешителното не отговаря на тези изкопни дейности, пояснява Иванова.
Към момента издаденото разрешение за ползване представлява стабилен административен акт, отговаря инж. Петрова. Органите на ДНСК нямат право да преразглеждат влезли в сила разрешения за ползване. Тяхното преразглеждане е единствено по съдебен ред след подаване на жалба от заинтересовани лица, уточнява инж. Петрова.
В края на разговора Иванова казва: "Апелирам към г-н Илиев, кмет на район "Възраждане" – нека да задвижат процедурата, да спазват сроковете и да излязат най-сетне с тази заповед по чл. 225 за премахване на незаконен строеж."
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
Как технологиите променят образователния процес, има ли екранен аутизъм и какви са предимствата на новото поколение в променящата се технологична среда – разговор във "Време за наука" с проф. дпн Милен Замфиров , декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Проф. Замфиров коментира..
Как изкуственият интелект подпомага работата на архитекта, научаваме във "Време за наука" от Денис Иванов . Утре от 19 ч. на сайта на СофтУни ще се проведе безплатен онлайн уебинар на тема "AI за архитекти – оптимизиране на проектирането и скъсяване на сроковете". По думите на Иванов изкуственият интелект трудно ще навлезе в административното..
Тюркян Али е директор на Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж, Великобритания и сред съоснователите на инициативата "Малката България". В "Нашият ден" разговаряме с нея за ролята на българските неделни училища в чужбина за съхранението на българското самосъзнание сред децата ни в чужбина и за обучението по български език зад..
Кои са външнополитическите приоритети на страната ни след последната стъпка на евроинтеграция – влизането ни в еврозоната и как върви напредъкът ни в интеграцията с ОИСР; каква в промяната в образователната система, която иска да реализира сегашното мнозинство и кои са резултатите, които трябва да бъдат постигнати с нея? На тези въпроси в "Нашият..
Няма рибар, който да не е хващал огромни риби и по много, няма човек с въдица в ръката, който да не е най-добрият сред най-добрите риболовци. Това не е измислица, това практиката го показва, а ако някой не вярва, да пита първия срещнат рибар кое как е. Другият източник на информация, при това надежден, са водещите на "И рибар съм, и ловец съм" Росен..
"Нощта на Allegra" на 16 юли ще събере на една сцена изявени европейски музиканти и млади български таланти, които уверено вървят по своя път към големите..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg