Време е да се забавляваме, развихрим, да се държим странно, да ближем кръв и плът и да се разголим, защото гръцкият режисьор Йоргос Лантимос ни кани на летен лагер и приказки край огъня с новия си филм "Благи деяния". След като предизвика истински фурор с последната си впечатляваща продукция "Клети създания", режисьорът-визионер, известен с мрачните си сюрреалистични разкази, събира любимите ни актьори за още едно нестандартно преживяване, което обещава да хипнотизира публиката за пореден път.
Антологията "Благи деяния" разглежда три самостоятелни истории, в които едни и същи актьори, сред които Ема Стоун, Джеси Племънс, Уилем Дефо, Маргарет Куали, Хонг Чау, Хънтър Шейфър, Джо Алуин и Мамуту Ати играят различен персонаж. Запознаваме се с мъж без право на избор, който се опитва да поеме контрола над собствения си живот; с полицай, който е разтревожен, че изчезналата му в морето съпруга се е завърнала и изглежда като друг човек; с жена, решена да открие конкретен човек със специални способности, на когото е предопределено да се превърне в изумителен духовен водач.
"Благи деяния е необикновено и провокативно кинопътешествие, изследващо темите за властта, контрола, свободната воля и динамиката на човешките взаимоотношения.
Йоргос Лантимоспровокира с арт филмите си. Осъществява пробив в киното с "Кучешки зъб" през 2009 година, който печели наградата "Особен поглед" на кинофестивала в Кан. С "Омарът" (2015 г.) и "Убийството на свещения елен" (2017 г.) той се утвърждава като новатор в европейското кино, след поредни 3 и 1 отличия в Кан. Комерсиалният му "Фаворитката" (2018 г.) печели "Оскар". А за следващия му филм "Клети създания" (2023 г.) киноакадемиците зад Океана го зарадваха с четири статуетки.
Още за Йоргос Лантимос и филма му "Благи деяния" от разговора на Велин Манов с кинокритика Зорница Аспарухова в "Артефир", може да чуете в звуковия файл.
На 23 и 24 август в подбалканското село Антон ще се проведе третото издание на фестивала за съвременна музика "Мишовите звукови пейзажи", посветено на композитора и пианиста Михаил Големинов. За тазгодишното издание на фестивала разговаряме в "Нашият ден" с Анжела Тошева , пианист, педагог и артистичен директор на фестивала. Михаил..
В навечерието на 15 август – Успение Богородично и празник на Несебър – в града ще се състои литийно шествие с чудотворната икона на Св. Богородица. Иконата е известна като "Черната Богородица" заради тъмните си цветове и датира от XIII век. Смятана е за покровителка на Несебър. Повече за празника разказва о. Петър пред редактора Нина..
В Градската художествена галерия "Борис Георгиев" във Варна до 30 септември ще се проведе XXIII Международно биенале на графиката. Събитието съществува от 1981 година и е под патронажа на кмета на Община Варна. По традиция биеналето е подкрепено от Министерството на културата и СБХ. Проф. Валери Чакалов, директор на Градската художествена..
Тя е от Троян – градът на керамиката, но от десетилетия живее и твори в Бостън, САЩ. Там я отвежда любовта, а тук всяка година я връща силната ѝ връзка с корените. Миряна Михайлова , по-известна с артистичния си псевдоним Miranda Limon , е българска мултидисциплинарна художничка, чийто творчески път започва от Троян. Родена и израснала в..
Тази година "Панаирни дни Оряхово" отбелязват своето 94-то издание, като празничната програма продължава до 24 август . Откриването премина с представянето на уникална изложба , посветена на световноизвестния художник проф. Марин Върбанов , в художествена галерия "Савчеви". В разговор за "Нашият ден" секретарят на Община Оряхово Христинка..
На 7 септември 1940 година е подписана Крайовската спогодба – договора между България и Румъния, включващ връщането на Южна Добруджа. Връщането на Южна..
Тя е от Троян – градът на керамиката, но от десетилетия живее и твори в Бостън, САЩ. Там я отвежда любовта, а тук всяка година я връща силната ѝ..
Тази година "Панаирни дни Оряхово" отбелязват своето 94-то издание, като празничната програма продължава до 24 август . Откриването премина с..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg