Как различни култури се смесват в търсене на знанието и как каузата за качествено образование в село Осоица обединява учители от целия свят – разговор с българските учители Раул Бумб от Румъния, Ирения Васкес от Хавана, Куба и Жужана Ерен от Унгария. Превежда Елена Дукова, българка, завършила в САЩ, но завърнала се, за да преподава в България.
Раул Бумб споделя, че пътува много из Европа и Южна Америка, за да събира информация за различните методи за по-качествено преподаване.
Ирения Васкес е обичана от децата учителка. В своята родина Васкес е учителка по музика. За първи път идва в България по проект и решава да остане, тъй като създава хубави приятелства, намира много емоционални сходства, открива страхотна музика и се чувства по-добре тук.
Жужана Ерен пристига в страната ни по програма ЕРАЗЪМ и получава предложение за работа в детска градина "Космос". По-късно заминава за Турция, но се връща със семейството си, за да се отдаде на каузата за качествено образование в с. Осоица.
Раул Бумб заявява, че не се съобразява с битуващите все още у нас стереотипи за учителската професия. По думите на учителя най-важно е да обичаш децата, да внимаваш за детайлите и да правиш всичко възможно, за да предадеш знание.
В ефира на предаването прозвучава музика, в изпълнение на ученика Виктор Ничев.
Образователните системи в Куба и в България си приличат, като това, което привлича Ирения Васкес към училище „Космос“ е различния подход към обучението. Освен да учат е много важно децата да познават себе си, да уважават другите и да намериш това, което им харесва.
Елена Дукова излиза от ролята на преводач, за да сподели за своя опит в училището в с. Осоица. Дукова признава, че се е завърнала от САЩ, за да избегне строгата система там и за да се развива по-свободно в България.
В края на разговора четиримата учители отправят своите пожелания за новата учебна година към своите колеги и ученици.
Чуйте разговора в звуковия файл:
С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте!
В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..
В началото на новата година Росица Петрова от Движението на българските майки споделя в ефира на „Нашият ден“ размисли за бъдещето, което ни е необходимо, и за уроците, извлечени през последните две десетилетия. Движението, създадено преди 20 години, продължава да е пример за обединение, грижа и отдаденост. "Искам да благодаря на всички..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха твърдо мнение, че е необходимо да се запази целостта на парка, да се прекрати текущата процедура за изключване на определени площи от него и да се защитят местностите Карандила и Даулите. В ефира..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
В рубриката "Науката не спи" гостува Никола Кереков , който разказа за едно изумително явление в света на мравките. Той сподели как тези малки същества..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg