Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мария Маркова: От радиото до класната стая – пътят на преоткриването

| обновено на 16.09.24 в 12:18
Снимка: tourism.gornamalina.bg

Посрещаме първия учебен ден в училище "Космос", село Осоица. Откриването на това учебно заведение връща живота в изоставената училищна сграда и създава възможности за развитието на селото.

Училището "Космос" не е просто ново учебно заведение, а част от международната образователна мрежа. След като сградата, проектирана и построена преди близо век от архитекти, учили в Италия, беше реставрирана, тя отново отвори врати като учебно заведение. Сега то се радва на международно признание, получавайки статут на Cambridge International School (Международно училище Кеймбридж), което дава на учениците възможност за обучение по световни стандарти.

Мария Маркова, бивш член на Управителния съвет на Българското национално радио, сподели в изнесеното студио за своето ново призвание и какво я е довело до преоткриването на смисъла в учителската професия. Промяната в нейния професионален път от високите постове в медиите към класната стая е свързана с усещането за необходимост и търсене на нови начини да бъде полезна.


"Усещам отново тази полезност, която с течение на времето, дали поради рутината, човек губи",  каза тя, подчертавайки важността на чувството за значимост в ежедневието. За Маркова това усещане, че помага на другите, се е завърнало с пълна сила в класната стая, след като в определен момент от своята кариера е стигнала до пореден кръстопът – ситуация, пред която всички се изправяме в живота.

"Още на входа разбрах, че това е моето място,“ споделя тя за своята първа стъпка в новото поприще. "Щастлива съм, че и те ме припознаха като техния човек." Преоткриването на професионалния път за Маркова идва с осъзнаването на собствените ѝ възможности и граници, което тя приписва на житейския опит и мъдростта, която идва с годините. "В годините, на които съм, човек вече знае какво може, къде трябва да опита и къде да се въздържи."

За Мария този процес не е свързан с предизвикателства или изпитания, а с откриване на себе си и на мястото, където може да приложи своите умения и опит по най-добрия начин. "Затова го наричам откривателство – знаеш какво можеш. Не предизвикваш себе си, не се пробваш, не опитваш",  добавя тя, с убеждение, че понякога не е необходимо да се впускаш в нови предизвикателства, а да откриеш мястото, където най-добре можеш да допринесеш.

Чуйте разговора в звуковия файл. 

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..

публикувано на 19.02.25 в 09:31