Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Йовковата "Албена" с премиера в Смолян

Театърът я посвети на загиналата Емилия Ованесян

С премиера на спектакъла "Албена" открива новия си творчески сезон Родопският драматичен театър "Николай Хайтов" в Смолян. Постановката по прочутата пиеса на Йордан Йовков е дело на режисьора Делян Илиев.

"Текстът е световен, със сигурност. Ако беше написан в някоя скандинавска държава, например, щеше да е световноизвестна драматургия.

Това е сюжет, стар като света – красивата грешница и "праведните" селски фарисеи, които, така да се каже, първи вдигат камък да я убият и първи пускат камъка, когато селото си даде сметка, че без Албена не може", сподели преди премиерата Делян Илиев.

В спектакъла участват актьорите Божана Мановска (в ролята на Албена), Асен Левов (Куцар), Борис Хаджийски (Нягул), Преслава Георгиева, Васил Читанов, Димитър Димитров, Искра Йосифова, Мариан Бозуков, Никола Орешков, Боряна Иванова, Миряна Найденова, Стефка Барбудова, Румен Митев.

Костюмите са дело на Елена Иванова и Стефана Илиева, музика – Мира Искърова.


Репетициите на "Албена" започнаха в началото на януари тази година, но скоро след това се наложи промяна в актьорския състав, поради трагичната смърт на актрисата Емилия Ованесян.

"Тя през всичките тези години, които съм бил тука, неизменно е била до мен и в режисьорските, и в актьорските неща и страшно много ми е помагала и се превърна, както за много други хора, в някакъв тип учителска фигура за мен. И тази среща с нея е безценна.

Ние започнахме заедно да репетираме. Случи се това, което се случи, и неминуемо се появи въпросът можем ли въобще да продължим, има ли смисъл. Стиснахме зъби и си казахме, че тя би искала да продължим. Та, разбира се, премиерата на "Албена" е посветена на Емилия Ованесян".

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.

Публиката в Смолян може да гледа премиерното представление на 20 септември.

Снимки: Родопския драматичен театър
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
„Архангелско опрощение“

На Преображение Андрей Янев открива изложбата си "Архангелско опрощение"

На 6 август от 12.30 часа, след празничното Богослужение за Преображение Господне, в изложбената зала при музея на Бачковския манастир художникът Андрей Янев ще открие изложбата си "Архангелско опрощение". Събитието се организира под патронажа на Президента на Република България Румен Радев и с благословията на Негово Преосвещенство Велички Епископ..

обновено на 30.07.25 в 18:44

"Павликени и светът" представя създадено на място хартиено изкуство за 14-ти път

На 21 юли в Народно читалище "Братство – 1884 г." в град Павликени беше открита изложбата "Павликени и светът". Тя е резултат от едноседмичен пленер на място, организиран от фондация "Аматерас", същата фондация, която всяка година провежда "Хартиен арт фест". Тазгодишният пленер събра автори от България и Турция, които създаваха екологично..

публикувано на 30.07.25 в 15:37

Регионалната библиотека с инициативи за насърчаване на детското четене

Библиотечно-информационен център "Славейче" към Регионална библиотека "Петко Р. Славейков" във Велико Търново организира 12 ежемесечни тематични четения на текстове. Днешната тема е "Море", а в рамките на поредицата на 27 август ще се проведе четене на тема "Моята родина", на 12 септември – "Училище, здравей!", и на 29 октомври – "Моите..

обновено на 30.07.25 в 09:29

Танци, ритми и носии: етнокултурен празник в Пещера

Пещера ще бъде домакин на деветото издание на Международния етнокултурен фестивал на 30 и 31 юли. Форумът събира на едно място традиции, музика и танци от различни краища на света, като съчетава богатството на фолклора с международното сътрудничество. Чуйте повече от Димитър Павлов, главен експерт "Култура" в Община Пещера.

обновено на 30.07.25 в 09:28

Фестивалът Jam on the River – хармония между музика и природа

Започва 7-ият Международен фестивал на музиката и изкуствата Jam on the River в село Дебнево, община Троян. Четири вълнуващи летни вечери ще обединят любителите на музиката и природата в неповторима атмосфера под звездите на Троянския Балкан и край живописната река Видима. Какво можем да очакваме от тазгодишното издание, ще чуем в разговора на..

обновено на 30.07.25 в 09:26