Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Независимостта, като синоним на свободата – преди и сега

Снимка: БГНЕС

В това издание на "Гласът на времето" се съпоставят два контекста - историческия и съвременния, а поводът е празника "Независимост на България".

"Независимостта на България беше зачеркната с две черти. Имаше поколения Българчета, които не знаеха какво е 22 септември. Свободата е осъществена независимост, а независимостта е реализирана свобода. Отричането или поставянето под съмнение на този празник - показва огромни дефицити. Чест и хвала на правителството на Александър Малинов, които през 1908 г. правят това" - това казва писателят, философ, главен редактор на "Култура" Тони Николов.

"Независимостта е величаво събитие", според проф. Веселин Методиев от Нов български университет. "Идеите на мястото на империите да възникват нови държави според собствената си представа за идентичност е печелившата идея на 19 век и ще получи своето развитие и в 20". Относно днешния контекст за проф. Методиев в България има хора, "които са лишени от национална идентичност. Те не разсъждават така - "Аз съм българин и трябва да се радвам на историята си и на съвременните си успехи, а живеят в някакви светове, които са мега митове. Това е увредено мислене".

Калин Манолов, Емил Джасим, Веселин Методиев, Даниел Ненчев
Независимостта според учителят Емил Джасим се е доказала при защитата на Съединението на България преди това. Той придава исторически факти и аргументи на тезата си, а за независимостта в съвременен контекст казва: "Наистина е важно да се отървем в пълнота от всички зависимости. Особено от Русия. И да имаме спокойствието да сме българи днес, с ясна разлика между добро и зло, с облекчението, че живеем на мирно място, с живот в добра среда."

Журналистът и издател Калин Манолов казва: "От североизток идва тоталитаризъм, коруптивен бизнес и организирана престъпност. На нея се гради за съжаление дълбоката държава, която владее номиналната българска държава, която е член на двата най-мощни съюза - Европейския съюз и НАТО. Русофилите твърдят, че сме "колониална държава", защото сме делегирали на Европейския съюз икономиката, а на НАТО сигурността, което е пълна глупост, разбира се. Когато подписваме такива договори, поемаме определени задължения. Но това, което не казват тези дезинформатори е, че всъщност всички страни членки на тези съюзи са поели същите задължения. И, че, ако има някаква зависимост - тя е обща на всеки от всеки и това дава сумарно обща независимост. Каквато всяка отделна страна, особено такава като България - трудно може да постигне със собствени усилия".

Снимки: БГНЕС, Надежда Московска
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Анестезиологът проф. Темелков: Не бързайте със заключенията за трагедията в Пловдив

В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..

обновено на 09.04.25 в 12:48
Цветеслава Гълъбова

Преместване и ремонт: достатъчни ли са козметичните промени в психиатрията?

Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..

обновено на 09.04.25 в 12:03

Вместо ножици, дайте на младите хора криле

Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..

обновено на 09.04.25 в 11:14
Йоана Цонева, Нейко Нейков, Красимир Ранков

Тайните на добрия сън – какво казва науката

Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня?  Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..

публикувано на 09.04.25 в 10:05

Как бургаско училище се бори със здравословни проблеми сред младите

Затлъстяване, заседнал начин на живот, вредни хранителни навици, злоупотреба с алкохол и вещества – как бургаското средно училище "Константин Петканов" адресира тези проблеми сред младите и какво представлява конкурсът "Посланици на здравето" ,  инициатива на Министерството на здравеопазването, ще научим от директора на училището Ивайло Марков. С..

обновено на 08.04.25 в 13:33