В Гигинския манастир "Св. Св. Козма и Дамян" се проведе по-необичайна Света литургия, посветена на християнския подвижник Св. Силуан Атонски. Литургията, която бе извършена в единствения в България храм на името на този светец, е по светогорски образец, а празникът му ще се отбележи утре.
Св. Силуан Атонски остава за вярващите изумителен свидетел на Божията любов. Както казва самият светец, Бог е ненаситна любов, която не може да бъде описана с думи. Днес, във времена на конфликти и разделение, той служи като пример за обединителната сила на православието. Игуменът на манастира, архимандрит Никанор, припомня посланието на апостол Павел до галатяните: "Няма вече юдеин, ни елин". Според думите му всички ние сме Божий народ и Господ няма любима нация, още по-малко такава, която е избрана да го отстоява пред останалия свят.
В ефира на "Нашият ден" архимандрит Никанор споделя повече за Св. Силуан, когото описва като един от новопросиялите светци на православната църква. Роден в края на 19-и век и починал през 1938 г., Силуан е живял в един от най-бурните периоди в историята, включително Първата световна война и Болшевишката революция. Въпреки това, нито едно от тези значими събития не е оставило следа в неговото съзнание. Той е бил изцяло погълнат от своята връзка с Бога и молитвите си.
Наследството, което Св. Силуан оставя, са неговите записки, които многократно са били издавани на различни езици. В тях той споделя своя духовен опит и преживявания, описвайки присъствието на Светия дух в своето сърце, което той усеща след дълбоко покаяние. Това е неговото свидетелство за великата Божия любов към всяко човешко същество и към цялото творение.
Архимандрит Никанор подчертава, че Св. Силуан е бил чист руснак по народност, но освободен от недъзите, които съвременните православни християни често носят в себе си. За вярващите той остава пример за духовна чистота и пълно предаване на Божията воля.
Чуйте в звуковия файл.
Все повече научни изследвания насочват вниманието към психичното здраве на жените след раждане и необходимостта от навременна и достъпна подкрепа. В предаването "Време за наука" бе представен иновативен проект – виртуален терапевт, създаден да помага на жени, страдащи от следродилна депресия. Една от създателките на платформата "Мамфидент",..
Софиянци често казват с ирония, че виждат какво дишат. Въпреки че проблемът със замърсяването на въздуха е национален, столицата се намира в центъра на дебата не само заради голямата концентрация на население, но и поради значителното потребление на енергийни ресурси. Около 30% от целия използван газ в България отива за осигуряване на парно и топла..
Фондация "Ела и ти" за пета поредна година покани хора с увреждания да изкачат Черни връх, водени от силата на общността. "Панти, шейни, усмивки" – така наричат събитието, защото за тях следите в снега са белег на споделените емоции, а усмивките – знак, че си част от нещо по-голямо. С помощта на доброволци и планински спасители участниците успяха..
На 20 февруари 2025 г. във Висшето училище по финанси и застраховане (ВУЗФ) се проведе тържествената церемония по връчването на Годишните награди за образование по икономика в средните училища за 2024 г. Събитието, което се организира за втора поредна година, има за цел да отличи и признае успехите на ученици, учители и директори, доказали своите..
В днешния свят финансовата грамотност е съществено умение, което трябва да бъде интегрирано в образованието. В рубриката "Темата на деня" експерти обсъдиха как личните финанси могат да станат част от знанията, които българските ученици получават в училище, и как представители на бизнеса могат да допринесат с личния си опит. Гости в ефира на "Нашият..
Колкото е необяснимо абсолютното, толкова е необяснимо и това, което ни подтиква към неговото търсене, смята актьорът Стелиан Радев. Той влиза в ролята на..
"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room. Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на..
Кои са митовете за страшния интернет? Каква е представата на родителя за неговото дете в социалните мрежи? Къде е то – в страшната гора, в която са..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg