В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" бе обсъдено бъдещето на академичното предприемачество в България и възможностите за изграждане на национален хъб, който да свърже университетите и бизнеса. В студиото бяха поканени г-жа Светлана Димитрова, ръководител на проекти към научно-изследователския сектор на Софийския университет, и доц. Костадин Коларов, ръководител на катедрата по предприемачество към УНСС, които споделиха своите виждания за важността на тази инициатива и предизвикателствата пред нея.
Г-жа Светлана Димитрова посочи, че научното предприемачество играе ключова роля в съвременната икономика. Според нея то представлява "захранващата структура на бъдещата икономика", тъй като без науката предприемачеството би останало в занаятчийската ера. Създаването на национален хъб за научно предприемачество ще бъде уникална стъпка за България, която ще помогне за развитието на иновациите в страната.
Тя обясни, че обикновено научните изследвания се делят на фундаментални и приложни. В случаите, когато в рамките на научно изследване се създаде продукт или метод с потенциал за приложение в икономиката, той може да бъде предаден на икономически структури за реализация. Когато учените сами инициират създаването на юридическо лице, за да въведат своите иновации в производство, говорим за т.нар. стартиращи компании или стартъпи.
Димитрова отбеляза, че Европейската комисия отдавна работи в посока на подкрепа на академичното предприемачество. Още през 2004 г. е създадена мрежа от контактни лица в цяла Европа, която подпомага мобилността на учените. Днес в тази мрежа участват 43 страни и над 650 научни организации, които обединяват повече от 1600 контактни лица.
От своя страна доц. Костадин Коларов подчерта значимостта на интеграцията между науката и бизнеса, като сподели резултатите от тригодишно изследване на Института по предприемачество за използването на научните продукти в българските висши училища. Той открои основна слабост – учените рядко са подготвени да бъдат предприемачи.
Това е и основната задача на новосъздадения хъб – да срещне интересите на изследователите с тези на практиката и да им предостави нужните практически знания. Целта е учените да придобият умения, чрез които техните изследователски резултати да се трансформират в успешен бизнес. Според доц. Коларов, голямо препятствие е нагласата на много учени, че техните изследвания имат само фундаментален характер.
Макар че работят по важни научни въпроси, те рядко си представят своята роля и като предприемачи.
Коларов призна, че съществуват личностни предизвикателства, тъй като предприемачите често търсят бързи резултати, докато в науката постиженията идват с години. Въпреки това, има много добри примери за учени, които успяват да комбинират научната дейност с предприемачески начинания.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Все повече научни изследвания насочват вниманието към психичното здраве на жените след раждане и необходимостта от навременна и достъпна подкрепа. В предаването "Време за наука" бе представен иновативен проект – виртуален терапевт, създаден да помага на жени, страдащи от следродилна депресия. Една от създателките на платформата "Мамфидент",..
Софиянци често казват с ирония, че виждат какво дишат. Въпреки че проблемът със замърсяването на въздуха е национален, столицата се намира в центъра на дебата не само заради голямата концентрация на население, но и поради значителното потребление на енергийни ресурси. Около 30% от целия използван газ в България отива за осигуряване на парно и топла..
Фондация "Ела и ти" за пета поредна година покани хора с увреждания да изкачат Черни връх, водени от силата на общността. "Панти, шейни, усмивки" – така наричат събитието, защото за тях следите в снега са белег на споделените емоции, а усмивките – знак, че си част от нещо по-голямо. С помощта на доброволци и планински спасители участниците успяха..
На 20 февруари 2025 г. във Висшето училище по финанси и застраховане (ВУЗФ) се проведе тържествената церемония по връчването на Годишните награди за образование по икономика в средните училища за 2024 г. Събитието, което се организира за втора поредна година, има за цел да отличи и признае успехите на ученици, учители и директори, доказали своите..
В днешния свят финансовата грамотност е съществено умение, което трябва да бъде интегрирано в образованието. В рубриката "Темата на деня" експерти обсъдиха как личните финанси могат да станат част от знанията, които българските ученици получават в училище, и как представители на бизнеса могат да допринесат с личния си опит. Гости в ефира на "Нашият..
Колкото е необяснимо абсолютното, толкова е необяснимо и това, което ни подтиква към неговото търсене, смята актьорът Стелиан Радев. Той влиза в ролята на..
"Йерма" от Федерико Гарсия Лорка е най-новото заглавие в афиша на Yalta Art Room. Премиерата на спектакъла е на 16 и 24 февруари от 19.30 ч. на..
Кои са митовете за страшния интернет? Каква е представата на родителя за неговото дете в социалните мрежи? Къде е то – в страшната гора, в която са..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg