Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гледната точка на кинокритиката за селекцията на "Златна роза" 2024

Снимка: @GoldenRoseFestival

Силна късометражна програма, с разнообразни теми и епохи, в които се развива действието във филмите, равностойна на пълнометражната, и много стойностни копродукции, предлага според кинокритиката 42-рата "Златна роза" във Варна тази година.

Тя открои късометражните филми "2х2" на Андрей Паунов, "Свиждане" на Веселин Бойдев, "По голите хълмове" на Димитър Кутманов и "Шоколад" на Орлин Милчев, а по отношение на копродукциите – работата на творци продуценти като Катя Тричкова и Веселка Кирякова.

"Гражданинът светец" и "Триумф" са пример както за успешни проекти в сътрудничество между България и чужбина, така и за поредна година подчертават майсторството на българските оператори. В случая става дума за работата на Крум Родригес, който получи номинация от Американското дружество на кинооператорите за грузинско-българската продукция "Гражданинът светец". Единият е черно-бяла история, другият – цветен и тъмен, но и двата са обединени от абсурда и носят силни внушения.

Според кинокритиците Геновева Димитрова и Людмила Дякова "Триумф" до момента е най-яркият филм в програмата на фестивала и е крачка нагоре в развитието на режисьорското дуо Петър Вълчанов и Кристина Грозева. Екзистенциален филм, жесток от гледна точка на абсурда и гротеската си, но успява да разсмее зрителя и радва с отличния си актьорски състав.

Със световна премиера на кинофестивала в Торонто, избран за българското предложение за "Оскар" на предстоящите Американски филмови награди, "Триумф" се превръща в алегория на нашето собствено битуване в разпадналата ни се държава.

Възход в режисьорското му развитие критиката открива и в Ники Илиев, който с филма си "Без крила" разказва действителната история на параолимпиеца ни Михаил Христов. Тема почти незастъпена в световното кино, един от малкото български филми на спортна темата с много добра игра от страна на дебютантите в киното Наум Шопов и Иван Иванов.

С думи за филмите "Отдалечаване" и "Преди да забравя" можете да чуете още от Геновева Димитрова и Людмила Дякова от гилдия "Критика" на Съюза на българските филмови дейци в звуковия файл. Това обаче, което най-силно ги вълнува, е киноматографията. Начинът, по който творците изграждат киносредата, и личното им усещане за кино.

Ще чуете също, че две книги за и от Иван Черкелов бяха представени в рамките на 42-рия Фестивал на българския игрален филм "Златна роза". Едната представя осем сценария на режисьора, а другата – спомени, рецензии и есета за него. Те са важни четива заради съдържанието им и усещането, което дават за филмите на Черкелов и епохата, в която той работи. На 26 септември пък ще бъде излъчен филмът му "Парчета любов".


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За Вселената на твореца – уроците на Рик Рубин

Издателят Любен Козарев представя в "Артефир" книгата "Творчеството: начинът да си" на известния американски продуцент Рик Рубин. Книга, насочена не само към музикантите, но към всички хора, които могат да се нарекат творци. По думите на Козарев за четящата българска публика заглавието вече е познато в оригинал. То вече е достъпно и..

публикувано на 24.01.25 в 15:44
Из

Ясен Григоров е избран за изложбата на илюстраторите на Панаира на детската книга в Болоня

Ясен Григоров и Ина Христова са българските илюстратори, финалисти в 62-рото издание на Панаира на детската книга в Болоня. В "Артефир" Григоров споделя, че от всички досегашни участия в голямото международно събитие, тазгодишното е двойно по-специално, защото този път представя България като илюстратор на книгата "Мил домашен комар" от..

публикувано на 24.01.25 в 15:37

Художничката Стефка Аройо – от малкото море до големия океан

"Морето, празници, танци" е озаглавена изложбата, с която художничката Стефка Аройо прави своето завръщане на софийската артсцена. Изложбата, която бе открита на 23 януари от проф. Станислав Памукчиев в СБХ – "Шипка" № 6, може да бъде посетена до 8 февруари. Част от платната в експозицията "Морето, празници, танци" са притежание на..

публикувано на 24.01.25 в 15:03

Младежкият театър отбелязва 80-годишнина с "Вълшебната флейта"

Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А. Моцарт. Режисьор и автор на драматизацията е Христина Арсенова от Бургаския куклен театър, а авторската музика в спектакъла е дело на композитора Владимир Джамбазов. За юбилея, историята и..

публикувано на 24.01.25 в 14:45

Академия "Аморфа" – Варна навършва 16 години с поредица от събития

Младежка фондация "Аморфа" – Варна навърши 16 години. Рожденият ден ще бъде отбелязан на 24 и 25 януари с изложба репортажна фотография и Ден на отворените врати.  Годишната изложба включва заснети моменти и емоции от инициативите на фондацията в пет творчески и граждански направления с активното участие на над 50 млади хора и близо 40 гостуващи..

публикувано на 24.01.25 в 12:11