Кои са темите на деня според еколога Драгомира Раева? В "Нашият ден" разсъждаваме дали държавата е длъжна да осигури достатъчно пътни ленти за личните автомобили на гражданите си и има ли гарантирани граждански права.
Раева поставя акцент върху актуалните екологични казуси, върху които сдружение "За Земята" активно работи.
Да бъдат опазени ландшафта и биоразнообразието на Кресненския пролом, като се предотврати изграждането на магистрала в неговата сърцевина, е една от целите, за които Раева и нейните съмишленици се борят. Към момента решението е в ръцете на Върховния съд. В случай че отговорните български институции не спрат своевременно проекта за магистрала, екоактивистите ще се борят за налагане на санкции на ниво ЕС, допълва Раева.
Изгарянето на отпадъци е друг екологичен проблем, с който е свързан проект в етап на подготовка в Павликени.
"Искаме да видим едно амбициозно управление на отпадъците в България, което включва много по-голям процент рециклиране и намаляване на отпадъците, които се изгарят.", заявява Раева.
Разговорът се насочва към темата за транспорта в големите градове и в по-малките населени места, към устойчивия трафик и актуалния казус с ремонта на столичната ул. "Опълченска".
Миналата седмица беше посветена на мобилността, като в София се проведе ден без коли, припомня Раева. Целта на инициативата е да повдигне въпроса за гражданските права по отношение на публичното пространство.
По думите на Рева шофьорите на коли трябва да разберат, че един велосипедист не получава привилегия, когато му бъде осигурена необходимата инфраструктура и неговото право за придвижване е равно по значение.
Раева подчертава, че в България процентът на транспортна бедност е висок и автомобилът представлява лукс и скъпо притежание за много голяма част от населението. Докато в градовете възможностите за мобилност са много по-големи, в някои населени места има хора, които се отказват от правото си на придвижване, защото не могат да си го позволят.
Сдружение "За Земята" насочва дейността си и към наблюдение и контрол над въздушното замърсяване в София. По думите на Раева въздухът в столицата се подобрява, но с бавни темпове. "За Земята" измерват нивата на азотен диоксид, който причинява скрито замърсяване в София. Еколозите обръщат внимание на това, че измервателните устройства в столицата са разположени неправилно, далеч от пътните платна с натоварен трафик, затова не отчитат адекватно замърсяването. Ето защо все още няма стриктни мерки за овладяване на замърсяването, причинено от транспорта в града.
Миналата година Столична община пробно е въвела зона за ниски емисии от транспорта, но поради краткия период на действие и неналагането на санкции ефектът не е бил особено осезаем, споделя Раева, според която общинският съвет трябва да направи мярката целогодишна.
Що се отнася до случая с разширяването на ул. "Опълченска", Раева коментира, че повечето ленти не просто не облекчават трафика, а доказано го усилват.
"Трафикът трябва да бъде организиран в околовръстни пътища, така че хората, които се придвижват с кола, да не навлизат в централната градска част." , смята Раева.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
В деня, наричан от народа ни Трифон Зарезан, насочваме вниманието ви към значението на виното в религиозните традиции на юдеи и християни. Виното е една от най-старите напитки в историята на човечеството. Различните култури и цивилизации придават на виното различен символичен и духовен характер, което е довело до образуването на уникални ритуали..
Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина. Какво..
Какъв е административноправният режим на защитените зони. В юридическото предаване "Законът и Темида" представяме монографията "Административноправен режим на защитените зони" на доц. Надежда Христова – преподавател в Юридическия факултет на УНСС и арбитър в Арбитражния съд при Българската стопанска камара. "Една от причините за написването на..
Музиката има силата да свързва поколения, да разказва истории и да предава ценности. Чрез песните си ние не само запазваме културното си наследство, но и укрепваме връзките в семейството. Именно тази идея е в основата на творческия път на певицата Виктория Куприна , която открива красотата на българската музика и решава да я сподели със света...
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Това е седмо издание. Европейската комисия (ЕК), като пазител на учредителните Договори в..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg