Резултати от проучване сочат, че над половината от украинците искат да останат в своята държава въпреки всички рискове и трудности.
Един разказ за Украйна от първо лице – разказва в "Нашият ден" журналистката Николета Атанасова, която се завърна от страната.
По думите на Атанасова българите погрешно възприемат Украйна като някакво апокалиптично място. Журналистката лично е преживяла въздушна атака, видяла е ракети и дронове, но описва тези ситуации като "бърза драма", в която няма време за размисъл.
След това животът продължава.
Украинците са там, защото обичат страната си, искат да я поддържат чрез грижа, труд, взаимопомощ и всичко това се случва естествено, а не като демонстрация на дълг, разказва Атанасова.
Изненадващ е културният шок от завръщането.
Атанасова споделя, че след напускането на Украйна не я посреща нищо подредено и красиво. Представата, че страни от ЕС като Румъния и България са по-уредени не е точна, сочи личният опит на журналистката.
Украинците полагат грижа за Украйна във всички пластове – чистота на улиците, финансова подкрепа за воюващите части и райони. Дори чувството за хумор сред украинското общество е несломимо, разказва Атанасова.
На фона на борбата на Русия с бездетния начин на живот и демографската криза – борба, която се води с редица забрани и пропагандни методи – Украйна се бори за своите отвлечени от агресора деца. Атанасова разказва за своя среща в Киев с адвокати, които се занимават с връщането на такива деца в страната. За съжаление този процес е усложнен от липсата на комуникация между украинската администрация и руската.
Подробно интервю по темата слушателите могат да чуят този петък в предаването "Мрежата".
Чуйте целия разговор в звуковия файл:
Защо понякога се обичаме само на думи? Любовта представлява комплексно, емоционално състояние, което е нещо между грижа, уважение, признание и преданост към другия човек. От тази емоция зависи поддържането на здрави връзки между хората. Но съществува проблем с "празните думи" в любовта днес. Понятието за "празни думи" или думи, които..
За културата на виното и новостите във винения свят, за вината, които опитаме през месеца на виното и любовта – разговор в "Нашият ден" с Веселин Савов , винен познавач, вносител и дистрибутор на италиански вина, популяризатор на културата на виното. Савов споделя, че популяризирането на винената култура и на италианските вина е голямо..
Слънчевата енергия изпревари въглищата в електроенергийния микс на ЕС през миналата година. В страните от ЕС Слънчевата енергия е генерирала 11% от електроенергията като е изпреварила въглищната енергетика, чието производство вече е под 10% . През 2024 г. преходът към електроенергия в ЕС продължи с бързи темпове, като слънчевата енергия..
За нерешените проблеми на пациентите с епилепсия у нас говори в Lege Artis д-р Филип Алексие в, невролог и специалист епилептолог. В началото на разговора д-р Алексиев разграничава единичните случаи на епилептичен пристъп – състояние, което невинаги преминава с гърч и припадък, и заболяването епилепсия , което е хронично...
Българският фармацевтичен съюз отбеляза 18 години от създаването си, като отново заяви пред журналисти и управляващи своята твърда позиция срещу поставянето на автомати за лекарства извън аптеките. Темата в Lege Artis коментира Димитър Маринов, председател на съсловната организация на фармацевтите в България. По думите на Маринов..
С два концерта на 14 и 17 февруари в зала " Катя Попова " в Плевен и в зала " България " в София, Плевенската филхармония ще представи..
В Софийската градска художествена галерия предстои закриване на изложбата "Европа в България. Отражения на европейски художествени направления в..
Българският фармацевтичен съюз отбеляза 18 години от създаването си, като отново заяви пред журналисти и управляващи своята твърда позиция срещу..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg