Резултати от проучване сочат, че над половината от украинците искат да останат в своята държава въпреки всички рискове и трудности.
Един разказ за Украйна от първо лице – разказва в "Нашият ден" журналистката Николета Атанасова, която се завърна от страната.
По думите на Атанасова българите погрешно възприемат Украйна като някакво апокалиптично място. Журналистката лично е преживяла въздушна атака, видяла е ракети и дронове, но описва тези ситуации като "бърза драма", в която няма време за размисъл.
След това животът продължава.
Украинците са там, защото обичат страната си, искат да я поддържат чрез грижа, труд, взаимопомощ и всичко това се случва естествено, а не като демонстрация на дълг, разказва Атанасова.
Изненадващ е културният шок от завръщането.
Атанасова споделя, че след напускането на Украйна не я посреща нищо подредено и красиво. Представата, че страни от ЕС като Румъния и България са по-уредени не е точна, сочи личният опит на журналистката.
Украинците полагат грижа за Украйна във всички пластове – чистота на улиците, финансова подкрепа за воюващите части и райони. Дори чувството за хумор сред украинското общество е несломимо, разказва Атанасова.
На фона на борбата на Русия с бездетния начин на живот и демографската криза – борба, която се води с редица забрани и пропагандни методи – Украйна се бори за своите отвлечени от агресора деца. Атанасова разказва за своя среща в Киев с адвокати, които се занимават с връщането на такива деца в страната. За съжаление този процес е усложнен от липсата на комуникация между украинската администрация и руската.
Подробно интервю по темата слушателите могат да чуят този петък в предаването "Мрежата".
Чуйте целия разговор в звуковия файл:
"В началото на реформата беше заложено здравната вноска да расте през определен период от време до достигане на над 12%. През годините това нещо се забрави, но ние го помним и ще го напомняме." С тези думи д-р Николай Брънзалов, председател на Българския лекарски съюз (БЛС), напомни преди дни в ефира на БНР за един от първоначалните ангажименти в..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. На..
128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишнина. В седмицата на училищния юбилеен концерт в "Нашият ден" гостува Юлиян Плачков, директор на 128 СУ "Алберт Айнщайн" от 2011 година насам, учител по история, но човек, улавящ пулса на съвременността. Екипът на училището се придържа към максимата на Айнщайн, която гласи: "Животът е..
В ефира на предаването Lege Artis Петър Галев от платформата CredoWeb коментира актуалните проблеми и нужди на българската здравна система. Основният фокус бе върху необходимостта от адекватно финансиране на здравеопазването и структурни промени, които да осигурят устойчивост и по-високо качество на услугите. От Българския лекарски съюз настояват..
За Българското училище "Иван Станчов" към Посолството на Република България в Лондон в "Нашият ден" разказва журналистът от екипа на предаването Нина Цанева. Цанева споделя впечатленията си от посещението си в столицата на Обединеното кралство по покана на Лектората по български език към Департамента по славянски и източноевропейски езици в..
Отбелязваме 60-годишнината от рождението на този голям български музикант и поет, белязал с творчеството си времето на прехода. Защо неговите послания..
На 21 май в Художествената галерия Колекция "Дарение Светлин Русев" в Плевен ще се състои камерен концерт на трио в състав: Татяна Майони (пиано), Евгени..
Чл.-кор. проф. Атанас Семов гостува в "Нашият ден", за да представи новоизлязлата си книга "Конституцията и Европейският съюз", както и да коментира..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg