Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Натура(та) – благословена, отричана, неизбежна

Иван Пазламачев открива днес изложба живопис в галерия “Астри”

Натура(та).
Някои я боготворят. Други я отричат.
Трети не са сигурни към коя група принадлежат.
Но натурата е навсякъде.
Около нас, във нас.
Неизбежна.
Тези, които я боготворят
и тези, които я отричат,
стигат до позицията си
по индивидуален път и причини.
Това е естествено.
Но тези причини и път са обусловени от,
и подложени на,
не индивидуално влияние,
а на колективно. Външно.
Това не е естествено.
Разликата между трите групи
се изразява в това, колко
и каква важност отдават
на колективния, външен натиск.
На колективното влияние.
И творим.

Думи на художника Иван Пазламачев, чиято самостоятелна изложба живопис се открива на 26 септември от 18.00 ч. в столичната галерия “Астри”.

Когато говорим за натурата, отбелязваме, че това е територията на Иван Пазламачев за последните двадесетина години. Вървял е към нея и я е достигнал в зрелостта си, преминавайки през абстракцията и различните актуални течения в живописта. Но натурата не е търсена като скъсен път към сетивността ни, който иначе бихме нарекли хиперреализъм. Резултат е от честното отношение и висока оценка както към живописта, така и към публиката, в която в крайна сметка резонира всичко, което бива излагано в галериите – отбелязва галеристката Вихра Пешева.

Тази първа изложба на Пазламачев в София, след 33 години в Америка, включва около 30 платна, рисувани в последните пет-шест години. Фигуративни, сюжетни, портретни, автопортретни... Всъщност, последното е винаги и при всички вярно. 

Образът на художника се появява или прозира в собствените му произведения независимо от жанровете в изобразителното изкуство, които го вълнуват в момента. В случая това е едно смело саморазкриване на художника, което винаги предизвиква възхищение. Както и предизвиква самите нас и напомня за възможната свобода, която носим в себе си – каза за ”Артефир” Вихра Пешева.

Изложбата може да бъде видяна до 18 октомври в столичната галерия "Астри".

Чуйте разговора на Димитрина Кюркчиева с галеристката Вихра Пешева и художника Иван Пазламачев в звуковите файлове.


Иван Пазламачев е роден в Ямбол през 1972 г. През 1987 завършва Средното специално художествено училище за приложни изкуства в София. Още като ученик, през 1986, прави първата си самостоятелна изложба в родния град, която включва живопис и скулптура.

Съвсем млад, в зората на демокрацията, напуска България. През 1990 г. е в Германия, където организира две свои изложби, а от 1991 г. вече е САЩ, където живее и работи и до днес. Установява се в Ню Йорк и бързо навлиза в артистичните среди. В периода 1992-1995 завършва колежа "Сънбридж“ в Ню Йорк. Започват да излагат негови картини, участва в артистични резиденции, печели награди за високи постижения, в шоута и артистични стипендии. 

През 1995 г. е първата му самостоятелна изложба в САЩ, даваща начало на десетки и десетки негови групови и самостоятелни изяви в Ню Йорк, Ню Джърси, Флорида, Маями, Калифорния, Лос Анжелис и  др. Но връзката му с Континента не е изоставена – участва в изложби в Италия, във Франция (Салона), в Германия (БКИЦ), многократно в Ямбол, а от 2017 г. –  и в годишните изложби на галерия "Астри“ ФОРМАТ 30/30. И веднага е забелязан от артистичните и колекционерски среди.

През 2002 г. след конкурс е приет в Профсъюза на сценичните работници в САЩ и оттогава работи за театрални постановки на Бродуей. По покана на сценографите рисува авторски произведения за два спектакъла през 2018 г. и 2022 г. в Ню Йорк.

Пет от албумите на американския саксофонист Стив Слейгъл са с обложки на Иван Пазламачев.

В Лунния КодексCodex Nova – изстрелян на 15 февруари, кацнал на Южния полюс на Луната на 22 февруари 2024 г., чрез SpaceX Falcon 9/ GLL Lunaprise/ NanoFiche/ Intuitive Machines – Odysseus – програмата на НАСА за предаване и съхраняване на културното наследство на земляните, са включени 14 негови картини. Две от тях изложихме във ФОРМАТ 30/30 миналата година, а другите 10 Пазламачев показва сега в България, в първата си самостоятелна софийска изложба.


Снимките са предоставени от галерия "Астри"

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50

Всичко е измама!

В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..

публикувано на 22.11.24 в 16:30