Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Орлин Колев

Конституционни ребуси и изборни предизвикателства

Анелия Торошанова и д-р Орлин Колев
Снимка: БНР

Преди дни Конституционният съд се произнесе, като обяви Решението на НС за предсрочното прекратяване на мандата на управителя на Националната здравноосигурителна каса Станимир Михайлов за противоконституционно. В случая решението на КС има ли възстановителен ефект? За ветото на президента по отношение на Закона за адвокатурата.

В "Законът и Темида" д-р Орин Колев, експерт по конституционно право и преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", дългогодишен консултант на предаването, коментира тези и други въпроси, свързани с Конституцията на Република България:

"Конституционната юрисдикция, в лицето на Конституционния съд, не действа, както действат общите съдилища, когато се произнасят по трудовоправни спорове. В този случай Конституционният съд се произнася само по конституционносъобразността на акта, от който започва служебното или трудовото правоотношение в случая. Конституционният съд няма правомощието да възстановява на предишна заемана длъжност

Като че ли остава висящ въпросът какво се случва след постановяването на решението на КС, след като не може да има възстановително действие. Различни са последиците от това положение. Те варират от възможността за обезщетение за вреди до евентуално оспорване на някой акт, който вече може да възстанови на предишната заемана длъжност. 

В близката ни история имаме два подобни случая – единият протича в рамките на Сметната палата по отношение на кандидата за служебен министър-председател Горица Грънчарова. Той показа, че решението на КС по никакъв начин не може да задължи парламента да се произнесе в смисъла, в който вече се е произнесъл КС. В този случай остава единствено възможността да се претендират евентуално вреди, произтичащи от неконституционния акт на НС. 

Когато имаме възлагане на представителните функции, както е в случая на НЗОК, представителните функции са предоставени от Надзорния съвет по избора на нов председател на НЗОК, то тогава решението на КС отново не засяга пряко функциите и не задължава съответния орган, овластил лице да представлява конкретния орган, да се произнесе в друг смисъл, но пък дава възможност на заинтересованото лице, в случая неправомерно освободения председател на НЗОК, да речем по административен ред пред Върховния административен съд да търси нищожност на заповедта на акта, с който е възложена представителната функция на друг."

Ветото на президента по отношение на Закона за адвокатурата

"Президентът на практика упражни едно свое правомощие, предоставено му по Конституция. Разбира се, мотивите по този указ, по това вето са обявени, като могат да бъдат отделени в две групи. Ветото, доколкото стана известно, е наложено, тъй като има различни поляризирани мнения в обществото по отношение на назначаването на особените представители и възнагражденията на адвокатите. 

Важно е да кажем, че с измененията в Закона за адвокатурата на практика се цели отстраняването на една несправедливост спрямо адвокатската гилдия – всеки труд трябва да бъде уважаван и ценен. Не защитавам ничий интерес, но не приемам някак си създадената напоследък практика (предимно от съдилищата) за намаляване на договорените адвокатски хонорари, които са в рамките на установената Наредба за минималните адвокатски възнаграждения. На ход сега е Народното събрание."

Мотивите по ветото на президента са изцяло юридически или имат и друг характер; Изпълнени ли са изискванията на чл. 30, ал. 2, т. 13 от Закона за съдебната власт. Това нарушава ли законодателната процедура; Какво би станало, ако депутатите не преодолеят ветото на президента или решат да се съобразят с мотивите му, но не им стигне време да го направят в рамките на 50-ото Народно събрание; Би ли могла да се спре процедурата по избор на главен прокурор, ако Конституционния съд бъде сезиран – чуйте повече в звуковия файл.

Снимка – БНР
По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Договор за строителство на жилищна кооперация

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката"  адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Ли ана Спирова, Варна:  Преди години сключих договор за строителство на жилищна кооперация, съгласно клаузите на който трябваше да получа два апартамента и един мезонет. Условието беше те да ми бъдат предадени напълно завършени до..

публикувано на 23.05.25 в 14:35

Написаното остава: 101 езикови бележки за чист български език

Националното издателство за образование и наука "Аз-буки" и Институтът за български език "Проф. Любомир Андрейчин" при БАН ще представят на 24 май новата си съвместна книга "Написаното остава. Пиши правилно! 101 езикови бележки". Събитието ще се проведе от 12:00 ч. в парк "Княжевска градина" в София и е част от тържествата по случай Деня на..

обновено на 23.05.25 в 13:46
Анелия Торошанова и адв. Пламен Димитров

Когато се качиш на колата пил или дрогиран, това е умисъл

Окончателно е решението на съда – 20 години затвор за Георги Семерджиев, който през лятото на 2022 година прегази с автомобила си две млади жени на столичния булевард "Черни връх". С над 160 км в час, на червено, дрогиран, с фалшива книжка и с фалшиви регистрационни номера – на 5 юли 2022 година, в тъмната част на денонощието, Семерджиев удря..

публикувано на 23.05.25 в 13:10

129 ОУ "Антим I" чества 130 години знание и традиция

В навечерието на 24 май – денят на българската просвета и култура, и на славянската писменост – в студиото на радиопредаване гостуваха представители на едно от най-старите и уважавани училища в София – 129 ОУ "Антим I". Поводът е изключително тържествен – 130 години от създаването на училището. Гости бяха директорът Ангел Милков, учителите Павлина..

публикувано на 23.05.25 в 12:49

Българите в Южна Германия празнуват 24 май с единство и родолюбие

В специално участие в рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден", генералният консул на България в Мюнхен, Стефан Йонков , разказа за инициативите на българското консулство по случай 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, българската азбука, просвета и култура, и славянската книжовност. Силна и сплотена българска общност..

обновено на 23.05.25 в 12:42