Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нова мисия за старата техника: Включете се в "Донеси платка"

| обновено на 27.09.24 в 10:02
Снимка: facebook/events

Вниманието ни е насочено към една иновативна доброволческа акция в Сливен, наречена "Донеси платка". Идеята на инициативата е да се събират платки от разглобени или цели електрически уреди, които след това биват разглобявани от организаторите с помощта на доброволци. Различните компоненти се изпращат на правилните места за рециклиране. Основателят на сдружението "Юнайтед фючър", Красимир Дончев, сподели повече за акцията в ефира на предаването "Нашият ден".

"Идеята на акцията е хората да носят платки от стари, неработещи или изгорели електрически уреди, а ние да ги разглобяваме и да ги изпращаме на правилните за рециклиране места. Могат да бъдат предавани всякакви електрически уреди - от електронни устройства до автомобилни модули", обяснява Красимир Дончев.

Той подчертава, че организаторите се надяват чрез тази акция да генерират символични приходи, които ще бъдат насочени към добри каузи, като ремонт на детски площадки.

Акцията има своето начало като инициатива за събиране на пластмасови бутилки, под името "Донеси бутилка". "Организираме тази инициатива от 2020 г. и създадохме импровизирани пунктове за разделно събиране на пластмаса. Гражданите могат да ни носят пластмасови отпадъци, които сортираме и след това предаваме за рециклиране. Събираме тези отпадъци на регулярни интервали – приблизително веднъж месечно", споделя Дончев.

Той разказва, че с течение на времето инициативата е претърпяла няколко промени. През 2022 г. те кандидатстват по проект, който им дава възможност да разширят дейността си. "Изградихме три големи метални фигури с атрактивни форми на животни - вълк, мечка и динозавър, които са поставени на обществени места в града. Така хората могат да пускат пластмасата си по всяко време, без да се налага да задържат големи количества между акциите."

Красимир Дончев допълва, че през годините са успели да съберат над 6 тона пластмаса и дори са организирали награди за тези, които са донесли най-много отпадъци. "Успяхме да изградим активисти, които не само събират вкъщи, но също така мобилизират и своите роднини."

Сега сдружението иска да се фокусира върху електронните отпадъци. Според Дончев, хората, които се включват в техните акции, са от всякакви възрасти и социални групи, създавайки една своеобразна общност. "Най-вероятно следващият град, в който ще стартираме инициативата, е Ямбол", добавя той.

Акцията "Донеси платка" е пример за това как една доброволческа инициатива може не само да насърчи рециклирането, но и да обедини хората около обща цел за по-чиста околна среда. Желаещите да се включат могат да намерят повече информация във фейсбук групата "Здравей, Сливен!".

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Мамфидент": Изкуствен интелект в помощ на майките след раждане

Все повече научни изследвания насочват вниманието към психичното здраве на жените след раждане и необходимостта от навременна и достъпна подкрепа. В предаването "Време за наука" бе представен иновативен проект – виртуален терапевт, създаден да помага на жени, страдащи от следродилна депресия. Една от създателките на платформата "Мамфидент",..

обновено на 25.02.25 в 13:34

Енергийна бедност и замърсяване на въздуха: Как да излезем от порочния кръг?

Софиянци често казват с ирония, че виждат какво дишат. Въпреки че проблемът със замърсяването на въздуха е национален, столицата се намира в центъра на дебата не само заради голямата концентрация на население, но и поради значителното потребление на енергийни ресурси. Около 30% от целия използван газ в България отива за осигуряване на парно и топла..

обновено на 25.02.25 в 12:39

Черни връх без граници: незабравимо изживяване за хора с увреждания

Фондация "Ела и ти" за пета поредна година покани хора с увреждания да изкачат Черни връх, водени от силата на общността. "Панти, шейни, усмивки" – така наричат събитието, защото за тях следите в снега са белег на споделените емоции, а усмивките – знак, че си част от нещо по-голямо. С помощта на доброволци и планински спасители участниците успяха..

публикувано на 25.02.25 в 12:00

Връчиха Годишните награди за образование по икономика в средните училища

На 20 февруари 2025 г. във Висшето училище по финанси и застраховане (ВУЗФ) се проведе тържествената церемония по връчването на Годишните награди за образование по икономика в средните училища за 2024 г. Събитието, което се организира за втора поредна година, има за цел да отличи и признае успехите на ученици, учители и директори, доказали своите..

публикувано на 25.02.25 в 11:22

Финансовата грамотност – ключово умение за бъдещето

В днешния свят финансовата грамотност е съществено умение, което трябва да бъде интегрирано в образованието. В рубриката "Темата на деня" експерти обсъдиха как личните финанси могат да станат част от знанията, които българските ученици получават в училище, и как представители на бизнеса могат да допринесат с личния си опит. Гости в ефира на "Нашият..

обновено на 25.02.25 в 11:17