Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Нощта на учените" събира артисти и учени в магически светове

| обновено на 27.09.24 в 12:08

Европейската нощ на учените е събитие, което традиционно се провежда в над 300 града в Европа и света. Поредното му издание, както обичайно, се състои в последния петък на септември. Днес, на 27 септември, посетителите на Националния природонаучен музей при БАН ще имат възможността да се срещнат с двама орнитолози, двама палеонтолози, един артист и един комуникатор на наука.

Сред участниците е Биляна Дешева – художник на свободна практика, която е участвала в множество групови изложби и има две самостоятелни изяви. Нейната работа е фокусирана върху изследването на природата и различните ѝ проявления, като най-важни за творческия ѝ път досега са кураторските ѝ проекти. Дешева ще представи проекта "Кабинет на любопитствата", който носи името си от странните и любопитни колекции с разнообразни артефакти, чиито корени могат да бъдат проследени чак до ХVI век.

Тези колекции разказват за пътешествията на техните собственици и представят на зрителите едно различно измерение, смесица от фантазия и реалност. Проектът е колаборация между четирима млади български артисти и четирима учени от Националния природонаучен музей при БАН.

Впредаването "Нашият ден" Дешева споделя: "Ще изложа презентация за най-първите "Кабинети на любопитствата". Това са били стаи с причудливи обекти, събирани най-често от аристократи, които са имали възможност да пътуват из света и да колекционират такива обекти от своите пътешествия. Тези колекции заемат особено място между реалността и фантазията. Когато попаднеш в такава колекция, усещаш сякаш влизаш в друг свят, друго измерение."

Дешева подчертава, че връзката с музеите се засилва още повече, тъй като много от тези колекции, съществували през ХVI – XVII век, са станали основа за създаването на национални природонаучни музеи по света. "Това е много интересно, как артистичната част на музеологията се вписва в текущия музей. В тях се преплитат науката и изкуството", казва тя.

По време на събитието ще присъстват хора от различни възрастови групи, като децата, разбира се, са най-любопитни. "Тази вечер фокусът ни ще бъде върху това как се докосват изкуството и науката", завършва Дешева.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Мамфидент": Изкуствен интелект в помощ на майките след раждане

Все повече научни изследвания насочват вниманието към психичното здраве на жените след раждане и необходимостта от навременна и достъпна подкрепа. В предаването "Време за наука" бе представен иновативен проект – виртуален терапевт, създаден да помага на жени, страдащи от следродилна депресия. Една от създателките на платформата "Мамфидент",..

обновено на 25.02.25 в 13:34

Енергийна бедност и замърсяване на въздуха: Как да излезем от порочния кръг?

Софиянци често казват с ирония, че виждат какво дишат. Въпреки че проблемът със замърсяването на въздуха е национален, столицата се намира в центъра на дебата не само заради голямата концентрация на население, но и поради значителното потребление на енергийни ресурси. Около 30% от целия използван газ в България отива за осигуряване на парно и топла..

обновено на 25.02.25 в 12:39

Черни връх без граници: незабравимо изживяване за хора с увреждания

Фондация "Ела и ти" за пета поредна година покани хора с увреждания да изкачат Черни връх, водени от силата на общността. "Панти, шейни, усмивки" – така наричат събитието, защото за тях следите в снега са белег на споделените емоции, а усмивките – знак, че си част от нещо по-голямо. С помощта на доброволци и планински спасители участниците успяха..

публикувано на 25.02.25 в 12:00

Връчиха Годишните награди за образование по икономика в средните училища

На 20 февруари 2025 г. във Висшето училище по финанси и застраховане (ВУЗФ) се проведе тържествената церемония по връчването на Годишните награди за образование по икономика в средните училища за 2024 г. Събитието, което се организира за втора поредна година, има за цел да отличи и признае успехите на ученици, учители и директори, доказали своите..

публикувано на 25.02.25 в 11:22

Финансовата грамотност – ключово умение за бъдещето

В днешния свят финансовата грамотност е съществено умение, което трябва да бъде интегрирано в образованието. В рубриката "Темата на деня" експерти обсъдиха как личните финанси могат да станат част от знанията, които българските ученици получават в училище, и как представители на бизнеса могат да допринесат с личния си опит. Гости в ефира на "Нашият..

обновено на 25.02.25 в 11:17