Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Първите професионални училища в България

Сливенската текстилна гимназия

Професионалната гимназия по текстил и облекло "Добри Желязков" в Сливен е създадена през 1883 г. и е едно от първите професионални учебни заведения в свободна България.

Още преди Освобождението Сливен се оформя като център на текстилното производство. В региона се отглеждат много овце, а вълната е ценна суровина за производство на платове, гайтани, килими и др. Постепенно градът се замогва, производството се модернизира. Известният сливналия Добри Желязков – Фабрикаджията управлява държавна сукнена фабрика, която снабдява имперската армия. След Освобождението градът продължава да развива и модернизира текстилната индустрия.


През 1883 г. се открива първото професионално текстилно училище, в което се обучават ученици в две специалности – тъкачество и вапцарство (бояджийство). През годините училището се разширява, откриват се нови специалности. През 1906 г. се построява нова сграда, която по-късно също се оказва недостатъчна. Днес в нея се намира Националният музей на текстилната индустрия, филиал на Националния политехнически музей.

Разликите между обстоятелствата и условията за професионалното образование дори не преди сто години, а преди няколко десетилетия и днес са огромни. Демографската криза засяга всички, в много от професионалните училища попадат деца от уязвими групи без особена мотивация за развитие в професията и с голям процент напускащи след Х клас или още преди това. Въпреки подготовката, която получават, и глада за квалифицирани кадри, немалка част от завършващите се насочват към нискоквалифицирана работа, нерядко и в "сивия" сектор. С подобни проблеми се сблъсква и Професионалната гимназия по текстил и облекло "Добри Желязков".


Екипът от преподаватели, част от които възпитаници на училището, е силно мотивиран да търси начини да изпълнява мисията си в условията на днешния ден.

За "своето" училище с любов говорят инж. Иван Господинов, преподавател от 30 години, самият той възпитаник на училището, зам.-директорката Мария Иванова, инж. Таньо Христов, бивш ученик, от няколко години избрал преподавателското поприще и Ангел Колев, в момента ученик.

С интересни факти за историята на текстилната индустрия и професионалното училище в разказа се включва Тони Димитрова, завеждаща Националният музей на текстилната индустрия, филиал на Националния политехнически музей.

Защо Сливен става център на текстилната индустрия още преди Освобождението обяснява д-р Петър Добрев, гл.ас. в Историческия факултет на Софийския университет.

Записите от предаването чуйте в звуковия файл

Снимки: ПГТО "Добри Желязков", Венета Гаврилова
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джамията „Асланхане“ в Анкара

Къщата на лъва или историята на една джамия

Разположена в историческия център на град на Анкара, съвсем близо до крепостта, се намира джамията "Асланхане". Официалното име на джамията е "Ахи Шерефеддин", но през годините тя става по-популярна като джамията "Асланхане". През 2023 г. джамията беше включена в Списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО на 45-ата среща на Комитета за..

публикувано на 20.10.24 в 08:05

На пазар и битак в Бишкек

"Източният пазар е цяла вселена. Неговите цветове и аромати   ще разкрият един особен, богат свят, който съществува извън политиката, религията и всякакви разделения... Той има свои собствени закони, които на първо място се основават на искреността. Вземете например пазарлъкът, без който е трудно да си представите ориенталски пазар. Цяла култура на..

публикувано на 19.10.24 в 16:20

Пътеводител на Братислава

"Столицата на Словакия – Братислава, е един много уютен град с много приятна творческа атмосфера", казва Ваня Радева, директор на Българския културен институт в града. Тя разказва как се променя словашката столица през последните години, но също и какво значение имат музикалните традиции тук и защо дори днес България попада в топ 5 на най-посещаваните..

публикувано на 18.10.24 в 08:45
доц. Екатерина Йорданова

Ден на отворените врати в Института по физика на твърдото тяло при БАН

Институтът по физика на твърдото тяло при Българската академия на науките организира Ден на отворените врати, който ще се проведе на 18 октомври 2024 г. от 10:00 до 16:00 часа на адрес гр. София, бул. "Цариградско шосе" 72, научен комплекс на БАН-2. Под мотото "Магията на физиката – от лабораторията до иновацията и как науката движи технологиите", по..

публикувано на 18.10.24 в 08:05

30 години специалност Балканистика в Софийския университет

С международна научна конференция "Балкански паралели" на 17 и 18 октомври Факултетът по славянски филологии и Катедрата по общо, индоевропейско и балканско езикознание отбелязват 30 години от основаването на специалността Балканистика. Защо изтъкнати учени като проф. Моско Москов решават, че има необходимост от такава специалност, кои са първите..

публикувано на 17.10.24 в 09:43