През 2011 година виенските кафенета са включени в списъка на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО. На 1 октомври, когато традиционно се отбелязва Световният ден на кафето, мислено се отправяме на пътешествие във времето и пространството – в красивата атмосферата на XIX век, която все още може да бъде усетена в австрийската столица.
Епизоди от живота в някои от забележителните виенски кафенета, запазили много спомени и късчета история, разказва в "Нашият ден" редакторът на предаването Наталия Маева.
Историята гласи, че в края на Втората османска обсада на Виена през 1683 година, един полски шпионин получава като награда за военните си заслуги чували с мистериозни за европейците зърна. Като човек с предприемчив дух, находчивият служител на кайзера решава да започне бизнес, създавайки първото виенско кафене в близост до катедралата "Св. Стефан".
Кафявата течност се оказва твърде горчива, затова предприемачът я смесва с мляко и захар – така се появява любимият на виенчани меланж.
Маева разказва любопитни истории, свързани с някои исторически кафенета. В едно от тях, намиращо се близо до Бургтеатър, според легендата, е проведен своеобразният кастинг за български цар и е предложено името на Фердинанд. Във времето кафенето е било любимо на Фройд, както и на Густав Малер.
Съществуват различни видове традиционно виенско кафе, като всеки от тях има интересна история и начин на сервиране, разказва Маева и изброява някои от най-известните и посещавани виенски кафенета – "Централ", "Моцарт", "Демел", "Сахер".
В края на разговора нашият редактор пожелава на слушателите да се разходят из виенските улици и да усетят вълшебството на кафето, което може да бъде опитано само там.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Казват, че да си актьор не е лесно, да играеш себе си обаче – е още по-трудно, но и забавно. Четирима артисти чупят общо приетата матрица и излизат на сцената заедно, или поне донякъде, за да чуят зрителите техните откровения, абсурди, житейски ситуации,които всеки от нас е изпитвал, но не е казвал на глас. Без роли и без претенции. Йоанна..
Съвсем не на шега на 1 април в галерия "Ракурси" Валентин Ангелов подреди изложба със свои картини под името "Понякога вали през април". Това е неговата 13 експозиция в галерията и е поглед към търсенията му през последната година. Посетителите ще се насладят на серия от маслени платна, акварелни рисунки и графики. Сюрреалистичните му..
Когато чуем израза "двойнствен живот", често си представяме човек, който може би не води много честен такъв. В контекста на професиите обаче, това може да вземе невероятни обрати, които будят повече възхищение, отколкото съмнение. Такъв е случаят и на Ния Атанасова. Основното ѝ занимание е детската хирургия, но извън него е развила страстта да..
Константин Павлов е признат като оригинален творец със силно влияние върху модерната българска поезия и култура. Той е между най-значителните български поети на XX век. Поетът, драматург и киносценарист е роден на 2 април 1933 година. Завършва гимназия през 1952 г. Следва право в Софийския държавен университет . Работил е като редактор в Радио..
Четем будистки приказки за щастие. Те са от сборника "Отвори сърцето си" с вдъхновяващи истории за надеждата, любовта и прошката, за превъзмогването на страха и освобождаването от страданието, които отразяват мъдростта на будизма. Авторът е Аджан Брам , англичанин, завършил физика в Кеймбридж, който решава да стане будистки монах в Тайланд и..
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около..
"Ганьограф" е авторско работно наименование на кратките визуално-словесни творби в социалните мрежи, описващи "класическия българин" или "класѝка", нещо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg