Изложението "Световно образование" предоставя чудесна възможност за задълбочаване на познанията относно тенденциите в образователната сфера, както и за отговор на редица въпроси – запазва ли се интересът към образование в чужбина, дали България се утвърждава като привлекателна дестинация за обучение, продължава ли Нидерландия да бъде лидер и предпочитана дестинация за образователни степени, и кои са най-търсените специалности.
Кристина Божилова, управител на най-голямата образователна консултантска компания в Югоизточна Европа, с офиси в България, Румъния, Сърбия, Албания, Хърватия и Словения, предостави своето мнение по тези въпроси в интервю за предаването "Нашият ден". Тя сподели важни наблюдения относно развитието на образователните тенденции, като подчерта, че настоящото издание на "Световно образование" е особено важно, защото се празнуват 20 години от организирането на форума на Балканите.
По нейните думи тази година интересът към образованието в чужбина е нараснал значително – с 30% повече спрямо предходната година, а броят на студентите, заминаващи за учебната 2024-2025 г., се е увеличил с около 11%. Нидерландия остава водеща дестинация за българските студенти, като 38% от заминаващите през есента избират именно тази държава. Следват Белгия с 12%, както и Италия и Великобритания с по 10%.
Божилова отбелязва също така, че след Брекзит броят на българските студенти, заминаващи за Великобритания, драстично е намалял – от около 2000 през 2014 г. до едва 300-400 през 2021 г. След Брекзит, Нидерландия и Белгия се оказват печелившите държави, като в Нидерландия през 2023 г. се обучават около 5300 български студенти. Българските студенти се нареждат в топ 5 на най-успешните в тази страна.
Други важни тенденции, които тя открои, включват засилващото се изучаване на чужди езици – все повече ученици учат по два езика с цел да имат по-голям избор на държави за бъдещото си обучение. Интересът към Белгия и Италия също нараства през последните години, а през 2024 г. Ирландия се очертава като нова популярна дестинация заради предлагането на широк спектър от програми, финансиране и факта, че е единствената страна в ЕС, в която английският е официален език.
Що се отнася до предпочитаните специалности, Божилова отбелязва промени в интересите на студентите. Ако преди 5-10 години право, туризъм и политика са били най-търсените специалности, днес има нарастващ интерес към инженерните науки, информационните технологии, компютърните и креативните науки. Тези области отразяват глобалната тенденция на новите поколения, които растат с технологиите и се ориентират към сфери, свързани с иновации, изкуствен интелект и дигитални медии.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Всяка усмивка, всяка дребна победа на дете в риск е резултат от грижа, която обществото избира да даде навреме. Н а 13 октомври, понеделник, в Sofia Event Center фондация "За Нашите Деца" ще проведе 16-ата "Вечер на добродетелите", събирайки лидери, културни и обществени личности, дипломати и бизнес представители в едно голямо "пътешествие към..
Село Фазаново е разположено върху невисоки, открити възвишения между планината Странджа и морето. Намира се на 15 км от общинския град Царево, на 9 км от Лозенец и на около 70 км от Бургас. На юг от Фазаново минава река Орешка, която събира водите си с река Узунчаирска и двете заедно образуват река Караагач. През 1922 г. в държавната местност..
Седмицата, в която се навършиха две години от нахлуването на "Хамас" в Израел, двете страни приеха първата фаза от споразумението за мир. Приключи ли войната в Газа, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Димитър Къцарков , хебраист и изследовател на процесите в Близкия изток. Какво следва за Газа "Постигнатото тази седмица беше..
Защо според Илиян Василев ситуацията в България – от кризата с боклука в София до войната между прокуратурата и съда – може да бъде наречена Операция "Тихи стъпки". "Когато мафията се опитва да стане държава, краят ѝ е неизбежен" "Мафията е обобщение на една голяма група от хора, които целят да реализират своите лични и колективни планове за..
В рубриката "Мигранти с таланти" ви разказваме за пътя на един балетист от Виетнам до България – историята на Чан Тхе Чунг , солист на балет "Арабеск" , който открива своята втора родина у нас и любовта на своя живот – певицата Светлана Захариева . Чан е роден в Ханой и завършва военно балетно училище в родината си. През 80-те години,..
Унгарският писател Ласло Краснахоркаи е тазгодишният носител на Нобелова награда за литература. Той използва литературата като съпротива на упадъка, а..
Кристин Димитрова и Георги Пашов бяха отличени от Съюза на преводачите у нас за ярки постижения в превода на художествена литература. Те получиха наградата..
Най-новото заглавие в репертоара на Сатиричния театър "Алеко Константинов" е "Пак плаче, но този път от щастие" на един от най-популярните сръбски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg