Отбелязваме една тъжна година от смъртта на проф. Светлозар Игов, писател, поет, преводач, литературен критик и преподавател. Част от големия принос на проф. Игов към българския културен живот е създаването на наградата "Дъбът на Пенчо", връчвана на едни от най-значимите поети и писатели у нас.
На 30 септември се проведе литературното четене в Пловдивския университет в памет на големия ерудит. Почит на живота и делото на проф. Игов отдадоха негови ученици, съмишленици, приятели.
В студиото на "Нашият ден" гостуват Екатерина Костова, журналист, поет и писател, и Атанас Игов, син на проф. Светлозар Игов.
Идеята за литературното четене в Пловдивския университет е възникнала съвсем естествено, тъй като голяма част от професионалното и академично битие на проф. Игов протича именно там. Организатори на паметната вечер са били проф. Жоржета Чолакова и Тильо Тилев, главен редактор на вестник "Пловдивски университет", разказва Костова.
Като четци са се изявили Антон Баев, Красимир Димовски, Петър Краевски, Роза Анастасова, Стойо Вартоломеев и Екатерина Костова.
Атанас Игов използва ефирното време, за да благодари на печатните издания и институциите, почели баща му през изминалата година. Игов изброява "Литературен вестник", сп. "Страница", сп. "Море" и Института за литература в БАН. Гостът споменава също две книги, посветени на проф. Светлозар Игов – "Ботевиада" на Симеон Янев и "Време. Кръв. Пясък" на Екатерина Костова.
Игов споделя, че самият той подготвя книга в памет на своя баща, която ще съдържа снимки, документи и библиография на всички публикации на проф. Игов от 60-те години до 2020 година.
Още за проф. Светлозар Игов, като лъча надежда и ироничния пламък на българския литературен живот, чуйте в звуковия файл:
Наскоро на "Сцена Дерида" беше премиерата на документалния филм "Тетралогията на Талев" под режисурата на Калина Липовска. Той е изграден от две части – документална и игрална. В него младите таланти на театрална школа "Водолей" с ръководител Симона Попова пробуждат историята с проект, посветен на живота и творчеството на Димитър Талев – един от..
Изложбата "Крум Дамянов. Скулптура" може да бъде видяна до 14 март в галерия "Райко Алексиев" на СБХ. Експозицията, която включва 5 по-мащабни скулптури и над 20 пластики, беше открита от художничката Долорес Дилова, художничката. Тя каза, че това са непоказвани творби на автора, който с творчеството си респектира и вдъхновява. По..
Съюзът на артистите в България обяви тазгодишните номинации за наградите "Икар", които се присъждат на най-добрите постижения в сценичните изкуства. Актрисата Ивана Керанова е номинирана в категорията "Дебют". Номинацията е за ролята на Фем в спектакъла "БиФем" от Людмила Петрушевска – п остановка на Ростислав Георгиев в Драматичния театър..
Постановката на "Венецианският търговец" от Уилям Шекспир, представена на сцената на Народния театър "Иван Вазов" под режисурата на Явор Гърдев, предлага задълбочен и актуален поглед върху класическата пиеса. Този спектакъл, съчетаващ модерна визия и уважение към оригиналния текст, е п одплатен с нов превод, създаден от проф. Александър Шурбанов...
Обичаната българска поетеса Маргарита Петкова празнува рожден ден на 21 февруари! Tой не влезе със взлом във сърцето ми. Седна пред прага му и каза – ще чакам, докато ми отвориш. Аз му казах – изхвърлих ключа през прозореца. Той отвърна – ще сляза да го потърся. Беше много отдавна – прошепнах – сигурно е потънал вдън земя безвъзвратно. Той ми..
"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес...
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на..
Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg