Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Една година без проф. Светлозар Игов

Проф. Светлозар Игов
Снимка: БТА

Отбелязваме една тъжна година от смъртта на проф. Светлозар Игов, писател, поет, преводач, литературен критик и преподавател. Част от големия принос на проф. Игов към българския културен живот е създаването на наградата "Дъбът на Пенчо", връчвана на едни от най-значимите поети и писатели у нас.

На 30 септември се проведе литературното четене в Пловдивския университет в памет на големия ерудит. Почит на живота и делото на проф. Игов отдадоха негови ученици, съмишленици, приятели.

В студиото на "Нашият ден" гостуват Екатерина Костова, журналист, поет и писател, и Атанас Игов, син на проф. Светлозар Игов.

Идеята за литературното четене в Пловдивския университет е възникнала съвсем естествено, тъй като голяма част от професионалното и академично битие на проф. Игов протича именно там. Организатори на паметната вечер са били проф. Жоржета Чолакова и Тильо Тилев, главен редактор на вестник "Пловдивски университет", разказва Костова.

Като четци са се изявили Антон Баев, Красимир Димовски, Петър Краевски, Роза Анастасова, Стойо Вартоломеев и Екатерина Костова.

Атанас Игов използва ефирното време, за да благодари на печатните издания и институциите, почели баща му през изминалата година. Игов изброява "Литературен вестник", сп. "Страница", сп. "Море" и Института за литература в БАН. Гостът споменава също две книги, посветени на проф.  Светлозар Игов – "Ботевиада" на Симеон Янев и "Време. Кръв. Пясък" на Екатерина Костова.

Игов споделя, че самият той подготвя книга в памет на своя баща, която ще съдържа снимки, документи и библиография на всички публикации на проф. Игов от 60-те години до 2020 година.

Още за проф. Светлозар Игов, като лъча надежда и ироничния пламък на българския литературен живот, чуйте в звуковия файл: 

По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Оръжията и човекът" според Джон Малкович

Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На 7, 8 и 9 ноември от 19 часа публиката ще може да гледа интерпретацията на холивудския актьор Джон Малкович . "Мога само да се забавлявам с твърдението, че се присмивам на България с пиесата..

публикувано на 04.11.24 в 17:08
Капка Касабова и Радослав Чичев

Не сме плакали достатъчно като нация

Миналата седмица Капка Касабова беше в София за българската премиера на документалния филм "Човешките потайности", в рамките на десетото издание на Международния кино-литературен фестивал "Синелибри". Тя е авторка на текста на филма, а режисьор е Миша Пекел от Нидерландия. Капка Касабова (1973) израства в София. На 18-годишна възраст eмигрира в..

публикувано на 04.11.24 в 16:32

От романа "Картината. Убийство по Ботичели" до порталите на художника Андрей Янев

В света на тайните и загадките “Terra Култура“ пренася своите слушатели с книгата "Картината. Убийство по Ботичели" от Никол Данева и творчеството на художника Андрей Янев. Сюжетът на романа "Картината. Убийство по Ботичели" е следният – талантлив художник е поканен в родопското имение на богат бизнесмен да рисува копия на ренесансови картини,..

публикувано на 04.11.24 в 13:15

"Приказка за стълбата" от Христо Смирненски – изпълнява актьорът Иван Димов

Архивите са живи, без да ги обвързваме с конкретна дата и период. Първата стихосбирка на Христо Смирненски се казва "Разнокалибрени въздишки и стихове в проза". Духът е хумористичен, а годината – 1918. В края на февруари 1922 година излиза втората и последна, издадена приживе, стихосбирка на Смирненски със заглавие "Да бъде ден". В нея е..

публикувано на 04.11.24 в 12:59
Кирил Вълчев, доц. Георги Лозанов, Кин Стоянов и акад. Юлиан Ревалски (от ляво надясно)

Радио ЛИК – посвещава се на 155-годишнината на БАН

Легендарното списание ЛИК на БТА намери естественото си място и в културната програма "Христо Ботев" на общественото радио. Всяка първа неделя от месеца неговият главен редактор Георги Лозанов, заедно с избрани събеседници, ще представят съдържанието му.  Идейният фокус на предаването "Радио ЛИК", както и на списанието в настоящия му период, е..

публикувано на 04.11.24 в 11:45