Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Космическата седмица: България отбелязва своя принос в световните изследвания

| обновено на 04.10.24 в 09:39
Снимка: ЕПА/БГНЕС

В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" темата беше отбелязването на старта на Световната седмица на космоса. Какви събития и инициативи планира България, за да отбележи това значимо събитие? В ефира на предаването, проф. Георги Сотиров, член на Научния съвет към Института за космически изследвания и технологии към БАН, сподели информация за историята и постиженията на България в областта на космическата наука.

Проф. Сотиров подчерта, че "България има близо 55-годишна история от създаването на космическата наука в страната". Той отбеляза, че през този период са създадени значителен брой прибори, които са били успешно изстреляни в Космоса. Страната ни може да се гордее и с факта, че е дала на света двама космонавти, което е още един повод за национална гордост.

В момента България притежава "ключови компетенции, свързани с развитието на космическите изследвания" в различни направления. Според проф. Сотиров, тези направления включват разработването на научна литература за космически мисии, дейности, свързани със селското стопанство и управлението на водите, както и разработването на космическа храна.

През последните години България също така се фокусира върху образованието в сферата на космическите науки. "Бяха създадени по линия на Европейската космическа агенция образователни програми за постдокторанти, докторанти и магистри", добави проф. Сотиров. Освен това, бяха разработени прибори, които позволяват измерването на радиацията в космически условия – важна стъпка към безопасността на бъдещите мисии.

"От 2015 г. България е подписала съглашение за присъединяване към Европейската космическа агенция", завърши проф. Сотиров, подчертавайки важността на международното сътрудничество за бъдещето на космическите изследвания в страната.

Той сподели също, че по повод Седмицата но Космоса има планирана Международна научна конференция от 22-ри до 25-и октомври.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Свободата

Притчата за блудния син е красноречив пример за злоупотреба със свободата и любовта. Сюжетът ѝ се повтаря често в живота. Почти всеки един от нас постъпва в една или друга ситуация като блудния син. Спасителят ни посочва правилния изход, като чрез бащината обич, ни разкрива Божието милосърдие. Ако се вгледаме внимателно обаче в притчата за Блудния..

публикувано на 16.02.25 в 09:40
Спас Спасов

Спас Спасов: Информационните пустини превръщат демокрацията в илюзия

След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало предложи да бъдат разследвани "соросоидите", което пък предизвика нова атака срещу медиите, известни с критични позиции към властта и осветяване на проблемите в съдебната система, както и припомняния..

публикувано на 16.02.25 в 09:00

Село Симеоновец се гордее с реновираната си читалищна сграда

Село Симеоновец се намира в община Септември, на 3 км е от шосето между София и Пловдив, а разстоянието до областния град Пазарджик е 20 км. В Симеоновец живеят около 900 човека. На едно от билата над селото има останки от солиден строеж с неизяснен произход. Според някои това е било митница, която е облагала преминаващи търговци. Според други, това е..

публикувано на 15.02.25 в 10:35
Заложникът Кийт Сийгъл (държан в плен 484 дни) и

Лицето на палестинците не може да бъде Хамас

В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър Къцарков, хебраист и изследовател на процесите в Близкия изток. Хамас превърна освобождаването на тримата заложници, сред които бяха Ели Шараби, Ор Леви и Охад Бен-Ами, в цинично шоу – това се случи..

публикувано на 15.02.25 в 09:00

Специален ритуал за Трифон Зарезан се организира в Бродилово

За първи път на 14 февруари в  дома на семейство Златка и Атанас Панайотови в с. Бродилово ще се проведе традиционният ритуал "Зарязване на лозята". Под звуците на гайда и тъпан ще се отбележи началото на лозарския сезон и почита към Трифон Зарезан, покровител на лозарите.  "Церемонията е ценна традиция, символизираща надеждата за..

публикувано на 14.02.25 в 16:30