Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дни преди "Цирколюция" – енигмата "социален цирк"

Фестивал за съвременен цирк от 10 до 13 октомври в "Топлоцентрала"

Моноспектакълът "Хоп-Хоп"
Снимка: Мини Арт Фест

Задава се циркова революция! 

От 10 до 13 октомври в "Топлоцентрала" ще се проведе едиснтвеният по рода си фестивал в Бълагрия, посветен на съвременния и социален цирк – "ЦИРКОЛЮЦИЯ".

Организаторът от фондация "Мини Арт" Гео Калев и огненият артист от колектив "Агнон" Кристиян Димитров запознават слушателите на "Артефир" с предстоящите спектакли и с ролята на цирка като социален инструмент.

Какво се крие зад енигмата "социален цирк"? Това, по думите на Калев, е гранично изкуство, в което цирка общува с театъра, музиката и киното, за да изрази дадена социална идея. Представленията в програмата на "ЦИРКОЛЮЦИЯ" имат начало, завръзка, кулминация и край и всяко едно пресъздава една дълбока история, подчертава Калев.

Акцент по време на фестивала ще бъде продукцията "Frequência" на френския акробат Леонардо Ферейра – зрелищна комбинация между осветление, специални ефекти и страхотна акробатика.

"Съвременният цирк е дълбоко послание за човека", заявява Калев.

Организаторът изтъква, че екипът, стоящ зад "ЦИРКОЛЮЦИЯ", комуникира активно с европейската сцена и знае как да представи тази съвременна форма на цирка в България.

Калев акцентира върху още едно представление във фестивалната програма – мащабното музикално-цирково шоу "Оркестърът на жонгльорите" на испанската компания PISTACATRO и с участието на Софийския духов оркестър. По думите на Калев спектакълът е чиста комедия, епично и смешно споделено преживяване за любителите на класическата музика и джаза.

Кристиян Димитров споделя в "Артефир", че огънят за него е познание – нещо, което се предава през вековете и чието начало вече не помним. Артистът подчертава значението на импровизацията и гъвкавостта по време на едно сценично изпълнение, в което се сливат движение  и ритъм.

Димитров запознава слушателите с работилницата по въртене на различни уреди и по проста акробатика. Цирковото изкуство прави тялото издръжливо, развива мускулната памет и когнитивните умения, пояснява Димитров.

Калев добавя, че целта на цирковата революция е да превърне цирка в ежедневна практика – в средство за интеграция и социално самочувствие.

"ЦИРКОЛЮЦИЯ" започва на 10 октомври от 18 ч. в "Топлоцентрала" с ретроспективна изложба на плакати от колекцията на Драгомир Драганов, съобщава Калев.

Част от събитията в програмата ще бъдат на открито, а за много от тях входът е свободен. Още информация можете да намерите тук.

За фестивала, който създава мост между различни култури с поглед към бъдещето – чуйте повече в звуковия файл:  


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов гастрол за Катя Петрова и котараците на Столичния куклен театър в Япония

Българо-японският куклен спектакъл "История за чайка и банда котараци" на Катя Петрова е поканен за ново турне в няколко японски града през лятото. Това е третото гостуване на спектакъла, който дълги години се игра на сцената на Столичния куклен театър. Поканата за предстоящото турне дойде поради големия интерес от страна на японската публика към..

публикувано на 25.05.25 в 09:45

Годишното общо събрание на CISAC

За пръв път в България се провежда годишното общо събрание на CISAC – най-значимият глобален форум в света на авторските права. Негов домакин е сдружението на композитори, автори и музикални издатели за управление на авторски права "Музикаутор", член на Конфедерацията от 1993 г. Форума събира творци, ръководители на дружества за колективно..

публикувано на 25.05.25 в 09:15
Зорница Христова, Лора Ненковска, Ива Колева, Силвия Чолева

Денят на буквите и хората, които всеки ден работят с тях

Как празнуват и какво значи 24-ти май за хората, за които всеки ден е "ден на буквите". Анкета с редактори, коректори и преводачи за интимното преживяване на четенето и колективното честване на писмеността и културата. Зорница Христова е българска преводачка от английски език, журналистка и авторка на детски книги. През 2010 година създава собствено..

обновено на 24.05.25 в 17:57

Мислим ли какво мислим?

"За какво мислиш?" ни пита книгата на Лоран Моро, която е неин автор и художник. Героите? Четем им мислите, виждаме ги нарисувани, можем да повдигнем капачетата и да видим дали и другите не мислят като нас: "Анелия има сладки желания", "Гийом кипи от гняв", "Антоан не си намира думите", "Лоран няма търпение отново да е лято", "Розали е започнала да..

публикувано на 24.05.25 в 13:05

Честит 24 май!

Празничното издание на предаването "Семейно радио" е посветено на 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Голямото семейство на Българското национално радио поздрави своите слушатели с директни включвания и репортажи на: Радио София – с Христина Иванова, Радио Пловдив –..

публикувано на 24.05.25 в 11:38