Силвана Грънчарова и Христина Топалова-Инка казват за себе си, че са граждани на света, защото през последните 40 години са посетили над 65 държави на петте континента. От 2020 г. Силвана и Инка са в България и са съавтори на книгите "Дишай, за да живееш", "Учебно помагало по енергийна анатомия" и "Работилничка за самоуправление – за деца, юноши и техните родители". Трите книги са мост между науката и духовността, в които те от личен опит разкриват тайните към една успешна професионална кариера в съчетание с формулите за здраве, дълголетие и благоденствие.
"Дишането е един автономен процес, без ние съзнателно да го правим. В книгата "Дишай, за да живееш" има дихателни практики за всяко състояние на човека. Когато дишаме, освен че зареждаме тялото с кислород, зареждаме всяка една клетка с енергия и това е едно от най-важните неща в съзнателното и пълноценно дишане", заявява в ефира на предаването "Следобед за любопитните" Силвана Грънчарова. Практиките не са измислени от авторките на тези книги. Те са обобщение на много древни практики, които се прилагат от различни учения, самото дишане е вътрешна технология.
От 25 години Силвана Грънчарова и Христина Топалова се занимават с изучаване и практика и в книгата обобщават наученото. В книгата са описани тези различни практически умения.
"Практическото умение "заземяване" е само едно от тези умения. Всеки човек е като антена между майката "Земя" и бащата "Небе". Тази техника има за цел всеки един да е връзката между земята и небето. Това помага за активиране на първия енергиен център в нашето тяло, който е връзката ни с майката земя", споделя в ефира Силвана Грънчарова. Тези техники, според нея, развиват вътрешната технология у всеки човек, а дишането е само една от тези технологии или заложби, които човекът притежава.
"В книгата "Работилничка за самоуправление – за деца, юноши и техните родители" с конкретика ние представяме практически как човек може да развие личностните си качества, управленски такива, как да се държи в обществото, какъв е езикът на тялото.
Книгата е практично написана с много изображения, които са полезни и за децата", споделя в ефира на предаването "Следобед за любопитните" Христина Топалова-Инка.
Книгата може да бъде прочетена, да се върнеш и отново разлистиш – акцентира авторката. Енергийното и физическото тяло на човека са единно цяло, но енергийното е по-малко познато за човека, затова трябва да се изучава. Биоенергията, според Христина Топалова, която протича през нас, ние често губим, без да осъзнаваме, а друг път я привличаме несъзнателно.
Цялото интервю в предаването "Следобед за любопитните" на Ани Костова със Силвана Грънчарова и Христина Топалова-Инка, можете да чуете в звуковия файл.
Пламена Николова, културолог и образователен експерт от фондация "Rise Bulgaria" и Яна Алексиева, изпълнителен директор на асоциация "Родители" коментират в "Какво се случва" идеите за образователни промени, които се появиха в публичното пространство. Сред тях са санкции за родителите, забрана за телефони в училище, оценка за дисциплина и обучение по..
С активната намеса на граждански организации, училища и действащи медиатори през лятото на 2024 г. професията "Образователна медиация" беше включена в списъка с професии, които ще могат да се усвояват в професионални гимназии и центрове за професионално обучение. За да започне обучението на бъдещите медиатори, до две години трябва да се подготвят и..
В България е било време, когато талантливите ѝ синове и дъщери са имали възможност да учат при водещи представители на културата в Западна Европа и там на дело да доказват огромните си способности. Това става и с композитора Любомир Пипков, един от най-големите български музиканти, автор на операта "Янините девет братя" и на още толкова много..
Върху значими проблеми дискутирахме заедно с акад. Богдан Петрунов. Опитен учен, лекар и преподавател, дългогодишен ръководител на Националния център по заразни и паразитни болести, акад. Петрунов е доайенът на българската алергология. Много са неговите ученици и последователи, а лично той едва преди няколко месеца прекрати активната си лекарска..
По повод 8 април – Международния ден на ромите , гости в предаването "Другият до мен" бяха Мария Николчева и Емануил Христов. Мария е учител в начален етап в ОУ "Кочо Честименски" в с. Динката, област Пазарджик. В момента преподава в 4 клас на деца роми – някои са от семействата са с добри финансови възможности, а други са многодетни и под..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от..
Върху значими проблеми дискутирахме заедно с акад. Богдан Петрунов. Опитен учен, лекар и преподавател, дългогодишен ръководител на Националния център по..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg