Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Розалин Шмих: Бездомните кучета не падат от небето

Откъде идват бездомните кучета? На този въпрос се опитва да даде отговор фотоизложбата "Създадени от нас", организирана от "Бандата на 1500-те". Изложбата може да бъде видяна до 13 октомври в градинката на "Кристал" и е фокусирана върху темата за бездомните кучета и динамиката на този проблем в България. Какви са причините за това явление и кои са правилните пътища за справяне с него – в разговор с Розалин Шмих, създател на "Бандата на 1500-те", която представя своите виждания в предаването "Нашият ден".

"Кръстихме така изложбата, защото решихме, че за всички нас, които се занимаваме с тази кауза, тези неща са очевадни. Не мислим много за тях, но си дадохме сметка, че "очевадните" причини не винаги са толкова очевидни за всички", споделя Шмих. Според нея, основният източник на проблема с бездомните кучета не е случаен – "те не падат от небето, те са резултат от наши действия“. Целта на изложбата е именно да покаже тези действия и да насърчи всеки човек да предприеме елементарни стъпки, за да допринесе за ден, в който няма да има бездомни животни.

"Отговорът на въпроса откъде идват бездомните кучета, може би е – идват от човешката безотговорност", казва тя. В частност, ако говорим за институциите, Шмих отбелязва, че основният проблем е липсващият контрол. Тя подчертава, че кастрационните кампании, които всяка община трябва да предприема, съществуват от доста време и в много случаи работят. "Слава Богу, работят", коментира тя, но също така признава, че "след толкова години трябваше изобщо да няма кучета".

Розалин Шмих

Проблемът, според Шмих, е в това, че кастрационните програми се изпълняват "на парче" – днес в един квартал, утре в друг – и липсва цялостна структура и координация, което ограничава ефективността им.

"Много от кучетата обаче се озовават в най-големия приют в България, откъдето няма излизане, ако кучето не бъде осиновено. Тези приюти постоянно са пълни", отбелязва Шмих. Това подчертава необходимостта от по-голяма ангажираност както от страна на институциите, така и от обикновените хора.

Интересно сравнение Шмих прави с Германия, където, според нея, бездомни кучета по улиците почти не се срещат. "Ако случайно се появи, понеже е много необичайна гледка, веднага някой гражданин ще се обади на 112", обяснява тя. Този пример е илюстрация за активната гражданска позиция, която липсва в България.

Изложбата предлага уникална симбиоза между текст и кадър. "Това са много въздействащи кадри, които показват нагледно всичко", заключва Шмих, като призовава обществото да обърне внимание на проблема и да поеме активна роля в неговото решаване.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Наука без граници: Историята на един български професор в САЩ

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е професор и преподавател в Университета на Южна Калифорния в Лос Анджелис, САЩ. Преди няколко години проф. Панова беше отличена с наградата на Института по математика при БАН – признание за нейните..

публикувано на 22.07.25 в 11:03
Созопол

В разгара на туристическия сезон: Несебър и Созопол остават в списъка на ЮНЕСКО

За запазването на статута на Несебър и Созопол в списъка на ЮНЕСКО, за ангажиментите, които произтичат от това, както и за подготовката на досиетата на пещера Магурата, разширението на Казанлъшката гробница и мозайките ба Филипополис – разговор в "Нашият ден" с Константин Занков, главен експерт към Института за анализи и оценки в туризма, бизнес..

публикувано на 22.07.25 в 09:23

Състезанията по стрелба "Компак Спортинг" за Купата на НЛРС–СЛРБ

Какви са резултатите и кои са финалистите от двата квалификационни кръга на състезанията по стрелба "Компак Спортинг" (Compak Sporting) за Купата на НЛРС-СЛРБ? Колко горещо и колко приятно е било състезанието за организаторите и участниците, колко награди са "отстреляни" – чуйте подробности в предаването "И рибар съм, и ловец съм“ с водещите..

публикувано на 21.07.25 в 16:10
Михаела де ла Русо, д-р Веселин Тенев, Евелина Кулински и Антон Митов

Мозъкът не служи само за главоболие

Доцент д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър, живее в САЩ и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета на Айова. За какво служи мозъкът? Изолираността на обществото в САЩ, глобализацията, психологичните измерения на световния ред и събития, и парите на американците. За брутните вътрешни продукти, адвокатите,..

публикувано на 21.07.25 в 11:58
Аксел Роуз и Guns N’ Roses в София през 2012 г.

Haptic костюми дават възможност на хора с увреден слух да "чуят" музиката

Guns N’ Roses излизат тази вечер на сцената на Националния стадион "Васил Левски" в София. България е една от спирките в световното турне на легендарната рок група. За първи път в България и на Балканите хора с увреден слух ще могат да се потопят в енергията на музикални събития благодарение на иновативни haptic костюми. Тази революционна технология..

обновено на 21.07.25 в 09:50