Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фестивалът на хора с увреждания "Светът е за всички" се провежда за 16-и път в Русе

Снимка: Организаторите

Днес (7 октомври) в град Русе ще се проведе ежегодният Фестивал на хора с увреждания "Светът е за всички", организиран от сдружение "Смело сърце". За участниците и програмата в "Нашият ден" разказва Пенка Попова – координатор на събитието.

Попова споделя: "Целта на фестивала е да насърчи разбирането и уважението между различните групи хора и общности, както и да създаде пространство за обмен на идеи и опит, в което се спазват принципите на равноправие, справедливост и уважение. Идеята е да се поощри социалното включване на хора, които са изпаднали в социална изолация, да се преодолее такова социално изключване и да се промени отношението на хората с увреждания към себе си и на останалите хора, които са с по-добър социален статус, към тях."

Идеята за фестивала възниква преди повече от 16 години като инициатива на областния съвет за социално включване на хората увреждания. Сдруженията, които са били многобройни и активни, са се възприемали като конкуренция и фестивалът е предоставил възможност за обединяване на усилията, по думите  на Попова.

По време на ежегодното събитие организации на хора с увреждания, центрове за подкрепа от региона, учебни заведения и читалища презентират силните страни на хората в неравностойно положение.

Голямата борба е за подобряване на градската среда и осигуряване на материален и духовен достъп до нея за хората с увреждания. Попова изтъква, че в това отношение в Русе има напредък.

Програмата на фестивала включва панел с благотворителен базар, както и концерт, в който ще бъдат включени разнообразни изкуства – поезия, танц, пеене.

Целия разговор чуйте в звуковия файл:  


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как "Дивата София" ни учи да забелязваме природата в града

Д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет сподели в ефира на "Нашият ден" вдъхновяващи мисли за градското биоразнообразие и инициативата "Дивата София". Основната цел на този проект е да разкрие на широката публика богатството на дивата природа, която съществува дори в рамките на големия град. Според д-р Грозданов много..

обновено на 03.12.24 в 13:14

Как общините могат да създават енергийни общности: ново обучение

В предаването "Време за наука" Христо Панчев, координатор на инициативата за "зелено възстановяване" в "Грийнпийс" за Централна и Източна Европа, разказва за новия проект на организацията – специализирания курс "Енергийно еспресо". "Енергийно еспресо" е безплатен онлайн курс, насочен към общински специалисти, ангажирани в сферата на градското..

обновено на 03.12.24 в 12:33

Жени и деца бежанци – пътят към успешната интеграция

В рамките на рубриката "Темата на деня" в ефира на "Нашият ден" се проведе задълбочен разговор за интеграцията на жените и децата бежанци от Украйна. Участие взеха Бистра Иванова, председател на "Мулти култи колектив", украинската поетеса Ана Багряна и Виктория Петрова, мениджър програми и оценка на проекти към "Българския фонд на жените"...

обновено на 03.12.24 в 10:22

Персонализирано здравословно хранене: Как работи платформата NutriWell?

В рубриката "Епизоди от живота" обсъдихме как иновативните технологии могат да подкрепят здравословния начин на живот. Владислав Живков, управител на "Инова Ливинг", представи проекта NutriWell – платформа, разработена с помощта на изкуствен интелект , която има за цел да подпомага здравословното хранене и социалното включване. "NutriWell е..

публикувано на 03.12.24 в 09:00

Запомнете: мендокусай!

В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно".  Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем.  Японците например имат термина..

публикувано на 02.12.24 в 18:10