В това издание на "За здравето" гостува кардиологът проф. Пламен Гацов. С него акцентирахме върху различните фенотипове на артериалната хипертония, говорихме за сърдечно-съдовите болести на средната и напредналата възраст, за стареенето на сърцето.
Срещата ни започна необичайно – с въпрос към аудиторията в кой дял на изкуството твори проф. Гацов? Отговорите бяха разностранни: от художник, през музикант, до поет. Истината е, че опитният кардиолог е автор на една белетристична книга, предстои издаването на втора, а в житието си има много научни авторски и редакторски постижения.
Върнахме се към основната тема: как влияе времето, как се отразяват отделните сезони на сърдечно-съдовата система? Проф. Пламен Гацов отбеляза и редица други фактори, извън "сезонните": затлъстяването или т.нар. метаболитен синдром, обездвижването, дългото стоене пред съвременните технологични "играчки", липсата на спортни занимания, лошата хигиена на хранене и вредните навици, свързани с алкохола и цигарите.
Разисквахме с нашия гост и теми като значимостта на навременната реакция и бързината за оказване на помощ в състояние на инфаркт или инсулт, за подходящата терапия и новите методи за диагностика и оперативно лечение. Класическите и ендоваскуларни методи в кардиологията, както и трансплантациите, също бяха сред обсъжданите въпроси.
В края на здравна ни среща проф. Пламен Гацов отправи прагматични съвети към аудиторията, в които основното послание бе: щадете сърцето си с разумен начин на живот и не отлагайте за дълго периодичните прегледи при кардиолог.
Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...
Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език. Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..
Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg