Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Десислава Стефанова, която накара Лондон да се влюби в българския фолклор

Десислава Стефанова
Снимка: Георги Нейков, БНР

Десислава Стефанова е диригент на Лондонския български хор и на Швейцарския български хор, Български посланик на културата в конкурса на БНР от 2023 година и преподавател по музика и народно пеене в българското училище "Иван Станчов" към Посолството на България в Лондон.

Стефанова разказва в "Нашият ден" за културното средище в Лондон, където Лондонският хор си сътрудничи с общност от художници. Сградата на ателието, която щяла да бъде съборена, била спасена с помощта на кралица Камила. Хорът, ръководен от Стефанова, се включил в спасителната инициатива, като внесъл цвят в безцветния зимен ден, споделя музикантката.  Художниците толкова харесали изпълнението, че предоставили пространството за репетиции.

Към момента Лондонският български хор си партнира с известна художничка, работила по декора на звездни турнета, както и на националното първенство по футбол на САЩ "Супербоул", разказва Стефанова.  

Настоящият проект е свързан с дарителска инициатива на Агенцията за бежанците към ООН.

През ноември предстои вълнуващо гостуване в Лондон на хора "Чубрица" от Амстердам, казва още Стефанова.

Своята мисия на културен посланик на България гостът коментира така: "Това, което ми помага всъщност, е че имаме едно голямо наследство. В момента, в който ние запеем, то е толкова категорично с присъствието си, със своята твърда неизменчива природа, че хората наоколо дори и да не са го чували преди, застиват и чуват със сърцето, с мозъка, с ушите си. Имаме и по-съвременно наследство от композиторите Кутев, Кюркчийски, Льондев, Тодоров и много други, които са се захванали да преведат фолклора за съвремието."

Стефанова споделя, че усеща зад себе си поколения от жени назад в миналото, на които се опира, но и които я задължават.

В края на разговора Десислава Стефанова обръща внимание на факта, че Лондонският български хор не усеща политическа подкрепа от страна на Бълагрия за развиване на дейността си. Трябва решение на държавно ниво, за да може подобни утвърдени институции да използват пространството на Българските културни институти, изтъква Стефанова.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 

По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лекции за българско изкуство в ново квартално пространство

"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..

публикувано на 16.02.25 в 12:15

Философската поезия на Цочо Бояджиев в спектакъл на "Сфумато"

Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..

публикувано на 16.02.25 в 08:45

Обявиха победителите в VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем"

Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..

публикувано на 15.02.25 в 09:45

Ана Андреу Бакеро: Беше трудно, но важно да намеря баланса между емоции и историческа реалност

"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..

публикувано на 14.02.25 в 16:35

Даниел Келман за изплъзващите се послания на историческото

Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм.  Пабст остава спорна фигура и до днес..

публикувано на 14.02.25 в 16:25