Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иван Гранитски:

Време е България да има една национална стратегия за културата, която да представя нашата държава

Снимка: Фейсбук страница

Как 13-вековното ни културно и историческо наследство да стане визитна картичка на страната ни и защо в Европа знаят малко за нашата богата история. Забравили ли сме на какво сме наследници?

Разговаряме в "Нашият ден" с книгоиздателя Иван Гранитски след Националния форум "Бранд България – Чудесата на ЮНЕСКО".

"Време е България да има един истински подход, една национална стратегия за културата, която да работи и да представя нашата държава", казва Гранитски.

Гостът подчертава, че за огромен период от време нищо не е правено за това нови обекти да бъдат включени в списъка на ЮНЕСКО за културно наследство. Спрямо другите страни от Балканския полуостров България, която е на трето място в света по културни артефакти след Италия и Гърция, изостава фатално, по думите на Гранитски.

Културният туризъм у нас остава недоразвит, а редица тракийски могили са все още неразкопани или оставени в окаяно положение. Гранитски изтъква, че инвестицията, която държавата трябва да вложи в това направление, би се върнала бързо и многократно.

Гранитски коментира и разликата между българските музеи и музейното дело в развитите страни. В един чуждестранен музей най-често могат да бъдат намерени десетки научни трудове, листовки и книги, както и реплики на артефактите, които са атрактивни за туристите. Атмосферата там е уютна и предразполага дори най-малките посетители. В България отдавна е прекратена практиката да се провеждат уроци по култура и история за деца в музеите. Из страната е пълно с духовни места и възрожденски средища, но МОН няма стратегия, свързана с тях, по думите на Гранитски.  

Според книгоиздателя ще трябва да мине още едно изгубено поколение, защото са нанесени непоправими щети върху българската култура. Промяната трябва да започне от учебния материал в училище, който да възпитава топло и патриотично чувство към родината и нейната величествена история, смята Гранистки.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Велислав Павлов, Луиза, Никол, Габриела, Верен, Мартин 

Тийнейджърът в мен: Велислав Павлов

Гост в "Тийн Тайм" е...ВЕЗДЕСЪЩИЯТ Велислав Павлов.  Актьорът, който работи с най-изявените режисьорски имена както на театралната сцена, така и на снимачната площадка – Мариус Куркински, Александър Морфов, Иван Пантелеев, Галин Стоев, Илиян Джевелеков. Току-що завърши и работен процес със световното име: Деклан Донелан, като спектакълът "Медея" се..

публикувано на 12.11.24 в 07:55
Едуард Естлин Къмингс

Изкуството в мен: Единственият е. е. къмингс

"Запомни едно: ти, а не някой друг, решаваш съдбата си. Никой не може да живее вместо теб, нито пък ти можеш да живееш вместо някой друг." Ексцентричен. Елегантен. Естет. Есеист. Един-Единствен, който винаги ще Е. На 14 октомври, 1894 г. на света се появява Едуард Естлин Къмингс или е.е. къмингс. Още от желанието на Къмингс името му да..

публикувано на 12.11.24 в 08:45

Фотографът Ивайло Петров и "Портрети на срама"

Странната свързаност между хората и фотографа Ивайло Петров – за "Портрети на срама", "Модерните светци" или просто снимки в плажния бар с Фредерик Бегбеде – в света на линейното време "Terra Култура" ни връща към 2017 година. "Портрети на срама" е лична инициатива, заснета в рамките на един ден във Видин, разказва Петров. Стефан..

публикувано на 12.11.24 в 09:05

В България има читателски интерес към исторически и биографични книги

Разговор за границите – национални и интелектуални. Политологът и преводач Явор Сидеров и Пламен Николов от "Академия "Роза" разказват за проекта си "Центифолия" под шапката на Университетското издателство към СУ "Св. Климент Охридски", за предстоящите издания за култура, политика и икономика и за първата книга, осъществена в рамките на..

публикувано на 11.11.24 в 17:29

Есенно издание на фестивала SoFest 2024

Oт 14 до 17 ноември започва есенното издания на фестивала SoFest. В продължение на 4 вечери програмата му ще предложи различни видове изкуства – премиери, представянe на призови албуми, много джаз и рок от световната цена. Две театрални постановки ще провокират диаметрални емоции в почитателите на Мелпомена – документалният движенчески спектакъл..

публикувано на 11.11.24 в 15:53