Запознаваме се с епизод от живота на едно необичайно място за усвояване на знания и умения – училището по изкуства и занаяти за социално слаби деца "Димитър Екимов" в село Русаля. За него, за новата учебна година там и за филма "Училище за надежда", който тръгва по кината на 1 ноември, разказва в "Нашият ден" Анимари Димитрова.
За учебното заведение с мисия Димитрова казва: "Това е едно доста различно и бих казала иновативно училище. Фокусът му са деца от крайно бедни семейства, които живеят в доста тежки условия. Идеята на това училище, създадено у нас, е да обърнем внимание на будни и даровити деца от тези групи, за да имат те равен шанс като всички други деца. Училището е с пансион и освен с образование помагаме на децата с възпитание, грижа, здраве, социални контакти. Те живеят през цялата година при нас и всичко това е безплатно за техните семейства."
Училището "Димитър Екимов" съществува вече 10 години. Към момента там се обучават 27 деца от предучилищна група до 7 кл., а още 12 деца, преминали в гимназиален етап, продължават да получават приют, грижа и подкрепа.
Филмът "Училище за надежда" Димитрова определя като чудо. Филмовият екип, който се състои от Яна Алексиева, режисьор и сценарист, Симеон Цончев, продуцент, и Красимир Андонов, оператор започва работа още преди пет години, като освен в училището провежда снимки и в домовете на някои от децата.
По думите на Димитрова филмът е отправна точка за много линии, случващи се в нашата държава.
Надеждата на хората от училището е, че този филм, стигайки до много хора, ще привлече нови съмишленици и дарители за каузата.
Димитрова подчертава още веднъж, че цялата дейност в училището е безплатна за децата и се развива благодарение на приятели, припознали благородната мисия.
"Имаме нужда от нови приятели!", завършва Димитрова.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
На днешния 13 ноември светът отбелязва Международния ден на слепите хора – ден, посветен на разбирането на предизвикателствата, пред които са изправени хората със зрителни увреждания в своето ежедневие. На този ден отдаваме внимание не само на трудностите, но и на силата и постиженията на онези, които преодоляват тези препятствия. Днес ви..
8 ноември беше Световният ден на радиологията, в който чества епохалното откритие на германския учен Вилхелм Конрад Рьонтген, документирал електромагнитното излъчване през 1895 година. За новостите в специалността, навлизането на изкуствения интелект и нуждата от постоянно обучение и надграждане на професионалните качества на специалистите в..
Здравните рискове от замърсяването на въздуха – интервю в Lege Artis с пулмолога д-р Александър Симидчиев, председател на сдружение "Въздух за здраве". Няма орган или система на човешкото тяло, която да не се повлиява от качеството на въздуха. Човек вдишва 16 пъти на минута, затова мръсният въздух е най-големият риск за нашето здраве ...
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" се проведе дискусия, разглеждаща основите и границите на национализма, с участието на Василен Василев, докторант по философия в Софийския университет "Св. Климент Охридски", и Ивайло Шопски, един от основателите на пътуващото читалище "Бащино огнище". Разговорът започна с обсъждане на..
За предстоящата Международна конференция "Феминизмът е за всички" в "Нашият ден" разказва Виктория Петрова, директор комуникации и развитие в организацията "Български фонд за жените". Фондацията, която тази година празнува 20 години от създаването си, е единственият феминистки донор в страната. Годишнината е възможност за екипа да насочи..
Днес в Лондон ще бъде връчена престижната литературна награда "Букър" за настоящата година. Споменът за миналогодишното събитие все още топли сърцата на..
Хората в община Сливница търсят начини да върнат автобусното обслужване до населените си места. В "Нашият ден" чуваме разказа на жителка на с...
В събота (2 ноември) на сцената на Сатиричен театър "Алеко Константинов" се състоя премиерата на спектакъла "Майка Кураж и нейните деца" от Бертолт Брехт...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg