Северна България често е свързвана с бедност и сивота, но според Белла Антова, движещата сила зад платформата "Sтетика", тази част на страната крие архитектурни съкровища, които тепърва предстои да бъдат разкрити и оценени. Чрез своя проект "Скритите архитектурни съкровища на Северна България“, Антова и нейният екип целят да покажат красотата и значението на архитектурното наследство в този регион, както и да възпитат местния патриотизъм у младите поколения.
Проектът стартира през септември тази година и обхваща 10 области, включително Видин, Монтана, Враца, Плевен, Велико Търново, Разград, Силистра, Русе, Добрич и Варна. Според Антова причината Северна България да бъде във фокуса на инициативата е свързана с нуждата от повече внимание и грижа за архитектурното наследство, което често остава забравено и занемарено.
"Като хора от Видин, пристрастни към Северозападна България, решихме да дадем заявка за това накъде е насочен нашият интерес," споделя тя. Екипът й се заема със задачата да заснеме и представи по-малко известни, но архитектурно значими обекти в различни градове и села на региона. Антова подчертава, че някои от селата около Видин крият невероятни къщи, които са останали неизвестни за широката общественост.
Проектът не само показва красивите примери на запазено наследство, но и насочва вниманието към проблемите с неговото стопанисване. "Има добри примери за опазване на архитектурно наследство, но за съжаление мнозинството от тях са лоши", споделя Белла. Една от целите на инициативата е да насърчи местните общности и власти да предприемат стъпки за запазването на тези архитектурни съкровища, преди да бъдат загубени завинаги.
Един от примерите, който Антова посочва, е град Лом, където, подобно на Видин, има впечатляващи сгради, които остават неизползвани и занемарени. За нея и екипа ѝ, този проект не е просто документалистика, а начин да вдъхнат нов живот на архитектурното наследство и да събудят местната гордост.
Проектът "Скритите архитектурни съкровища на Северна България" обещава да покаже красотата, която бедността е прикрила, и да разкрие цветове, които променят мисленето на хората за този регион. Антова вярва, че чрез създаването на тази платформа, тя ще успее да покаже на България и света, че Северът не е сив и тъжен, а богат на история, култура и архитектурни съкровища, които заслужават внимание и грижа.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Броени дни след 24-тия благотворителен Виенски бал в София, в "Моето семейство" гостуват продуцентът и режисьор проф. д. и. Румен Нейков и съпругата му Мария. София застава елегантно и уверено на световната карта на виенските балове благодарение и на семейство Нейкови. Отзвукът и посланията от Виенския бал в българската столица остават..
Въпросът "Вреден ли е смартфонът?" витае около нас непрекъснато. Всеки от нас е чувал изречението: "Хайде остави го този телефон!" От една страна, смартфонът е невероятно изобретение, което винаги позволява да поддържаме връзка със семейството и приятелите. В същото време разбираме, че това може да бъде вредно за здравето. Особено след..
Кристина и Нено Костови живеят в София, а фермата им за култивирани боровинки е в с. Осетеново до Калофер. Съвременните технологии им позволяват да контролират поливането и подхранването на растенията, сред които сортовото разнообразие е доволно богато. И Нено, и Кристина работят в IT сектора и работата им позволява да са гъвкави и да..
В рамките на рубриката "Разговорът" се задълбочихме в темата за анализа на архитектурните процеси – начин, по който те могат да бъдат разбирани от по-широката публика и да оформят градския дебат. С това се свързва и поредицата дискусии "ГРАД и КРИТИКА" , в контекста на представянето на книгата "KICKED A BUILDING LATELY? Архитектурна критика след..
Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на големия писател като ключ към особеностите на жанра "антиутопия". Разговорът с професор Кьосев, Владимир Полеганов, Зорница Гъркова и Николай Русев прераства в обсъждане на условността на границите между..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg