Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Несъзнаваният сценарий за бъдещето и добрият професионален избор

Снимка: Pixabay

Как анализът на несъзнавания сценарий за бъдещето, който от ранна детска възраст носим у себе си, може да помогне за по-добър професионален избор? На този въпрос отговаря гостът в "Нашият ден", гл. ас. Сезгин Бекир от Института за изследване на населението и човека към БАН, автор на книгата "Транзакционен анализ и професионално ориентиране".

"Транзакционният анализ е теория, която възниква през 50-те години на ХХ век в САЩ. Основател на теорията е Ерик Бърн. Основната идея на транзакционният анализ е да се изследват социалните взаимодействия между хората. Във всеки един момент, когато общуваме помежду си, ние обменяме информация. Авторът именува този обмен "транзакция" и оттам идва името на теорията.", пояснява психологът.  

В своя монографичен труд д-р Бекир изследва теоретичните конструкти и тяхното възможно приложение в професионалното ориентиране на младите хора.

Още от малки ние се впечатляваме от една или друга професия. Момченцата най-често мечтаят да бъдат полицаи, спортисти, космонавти, докато момиченцата искат да станат балерини, медицински сестри или учителки. Тези решения в ранна възраст, които се формират несъзнателно, се предполага, че влияят на професионалното ни ориентиране като възрастни, по думите на д-р Бекир.

Животът днес е динамичен, което влияе и на кариерното развитие на младото поколение. Младите хора са готови да експериментират в професионален план, за да намерят баланс между личния живот, собствените си интереси и кариерата, изтъква психологът.

Д-р Бекир дава пример от професионалната практика, илюстриращ транзакционния модел на кариерно ориентиране.

Чуйте целия разговор в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Владислав Миланов и д-р Антоанета Начева

Езикът на политиците е неразбираем, зад него не откриваме човека

Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов :  "Чистото и задълбочено политическо..

публикувано на 28.07.25 в 08:55
Георги Трайков пред очакващите реставрация мебели

Теория и практика на реставрирането

Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..

публикувано на 27.07.25 в 10:05

Завистта и клеветата

В неделното евангелско четиво Христос излекува двама слепци и един, обхванат от бяс ням човек. За Сина Божи, който е Лекар на душите и телата, това не е първото изцеление. Прави впечатление не отричането на безспорното чудо, а неговото обяснение. Множество са физическите недъзи, които Христос облекчава, но винаги показва, че истинският носител на..

публикувано на 27.07.25 в 09:35
Валентин Вълканов

Борисов и Пеевски – феномените на българската демокрация

Защо 12 години след протестите ДАНСwithme и "Белия автобус"  днес по площадите на големите български градове отново има протестиращи хора, които искат справедлива съдебна система у нас . Какво пропусна гражданското ни общество, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ. Какво..

публикувано на 26.07.25 в 09:05
Доц. Жана Попова

Журналистите не бива да спират да пишат за това кой проверява проверяващия

Осъдителната присъда за журналиста Борис Митов и "Медиапул"  коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова , преподавател във ФЖМК. "Това дело е изключително важно в няколко посоки, особено сега, когато говорим за събитията с кмета на Варна и за всички последици от действието на прокуратура, на Антикорупционната комисия и..

публикувано на 25.07.25 в 15:20