Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Видеореалностите на Калин Серапионов в изложбата "Пред очите ни"

Изложбата може да бъде разгледана до 15 декември в "Двореца"

13
Снимка: НХГ

"Пред очите ни" е озаглавена ретроспективната изложба с видеоинсталации на Калин Серапионов, която се откри снощи (17 октомври) в Националната художествена галерия – Двореца.

Повече за изкуството на Серапионов, което вече близо 30 години изследва различни модели на общуване, поведение и човешки взаимовръзки, разказва в репортаж за "Артефир" от вечерта на откриването кураторът Яра Бубнова, директор на НХГ.

Бубнова изтъква, че по образование Серапионов е живописец, а развитието му в областта на видеоинсталацията протича паралелно с обогатяването на българското съвременно изкуство в сферата на движещия се образ.


Видеото, като форма, отразява динамиката, в която всички живеем, а Серапионов успешно съумява да не превръща своите движещи се произведения в кино, по думите на куратора

Артистът придобива известност в кръговете на съвременното изкуство в средата на 90-те години с ироничната и провокативна за времето си видеоинсталация "Музеят – причина за срещи и запознанства" – отговор на музейната криза в периода. 

Според Бубнова, Серапионов успява да заяви, че изкуството побеждава музейното, статичното, клишираното и традиционното – чуйте в звуковия файл:

Слушаме и интервю с "живописеца" на видеоинсталацията Калин Серапионов, който лично разказва за безкомпромисния си път в изкуството.


В своите творби артистът залага на потапящата реалност и съзерцанието, и то без да използва свръхтехнологии. Серапионов споделя, че в една видеоинсталация винаги  задава сюжет и провокация към зрителя още в заглавието, но накрая "всичко" или "нищо" зависи от това кой какво вижда.

Изложбата може да бъде разгледана до 15 декември.  


Снимки: НХГ, Дарина Маринова
По публикацията работи: Бисерка Граматикова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Красимир Димовски: "Тезеят в своя лабиринт" е роман за спасението и смисъла

На официална церемония в Софийската градска художествена галерия бе връчена наградата "Роман на годината". Конкурсът е организиран от НДФ "13 века България“. Книгата  на Красимир Димовски "Тезеят в своя лабиринт“ бе отличена с наградата "Роман на годината“ от жури с председател акад. Владимир Зарев в състав: проф. дфн Валери Стефанов,..

публикувано на 21.05.25 в 19:12
Теодора Станкова

“Софийските метафори” събра в международна поетична антология 62-ма поети от 20 страни

Антологията, която събра на премиера в Столична библиотека не само някои от авторите, но и ценителите на поезията, е съставяна в продължение на шест поредни издания на ежегодния Международен поетичен фестивал "Софийските метафори" – форум, чиито участници пишат, превеждат и четат пред публика стихотворения, посветени на емблематични за столицата на..

публикувано на 21.05.25 в 16:36
Анжела Димчева и Боян Ангелов

Съюзът на българските писатели с антология билингва и предстояща премиера

Антология билингва на съвременната българска поезия (на  сръбски език) и на съвременната сръбска поезия (на български език) представиха в "Артефир" Боян Ангелов – председател на СБП, и Анжела Димчева – международен и прессекретар на съюза. Двуезичното издание е дело на  издателство "Филип Вишнич" – Белград, българските автори са преведени на сръбски от..

публикувано на 21.05.25 в 15:36

Художничката Гергана Попова разкрива "Мощта на линиите" в Добрич

Изложбата "Мощта на линиите" на художничката Гергана Попова може да бъде видяна в Регионалната библиотека в гр. Добрич от 20 май. Живописните платна ще бъдат показани за първи път пред българска публика, в съпровод с авторската музика на австрийското дуо "Цвилихт". Гергана Попова е родена в България, но от 1996 г. живее във Виена. Започва да рисува..

публикувано на 21.05.25 в 15:00
Доц. Мирослав Цветанов

Куклите и сцените

Кукленият театър – това магнетично и много старо изкуство, което ти позволява да управляваш пространството и да рисуваш картини в него, да вдъхваш живот на неживата материя и да създаваш нови светове, всъщност много наподобява истинския живот и взаимоотношенията, които изграждаме в него. В това ни убеждава една много интересна книга –..

публикувано на 21.05.25 в 13:57