Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Видеореалностите на Калин Серапионов в изложбата "Пред очите ни"

Изложбата може да бъде разгледана до 15 декември в "Двореца"

13
Снимка: НХГ

"Пред очите ни" е озаглавена ретроспективната изложба с видеоинсталации на Калин Серапионов, която се откри снощи (17 октомври) в Националната художествена галерия – Двореца.

Повече за изкуството на Серапионов, което вече близо 30 години изследва различни модели на общуване, поведение и човешки взаимовръзки, разказва в репортаж за "Артефир" от вечерта на откриването кураторът Яра Бубнова, директор на НХГ.

Бубнова изтъква, че по образование Серапионов е живописец, а развитието му в областта на видеоинсталацията протича паралелно с обогатяването на българското съвременно изкуство в сферата на движещия се образ.


Видеото, като форма, отразява динамиката, в която всички живеем, а Серапионов успешно съумява да не превръща своите движещи се произведения в кино, по думите на куратора

Артистът придобива известност в кръговете на съвременното изкуство в средата на 90-те години с ироничната и провокативна за времето си видеоинсталация "Музеят – причина за срещи и запознанства" – отговор на музейната криза в периода. 

Според Бубнова, Серапионов успява да заяви, че изкуството побеждава музейното, статичното, клишираното и традиционното – чуйте в звуковия файл:

Слушаме и интервю с "живописеца" на видеоинсталацията Калин Серапионов, който лично разказва за безкомпромисния си път в изкуството.


В своите творби артистът залага на потапящата реалност и съзерцанието, и то без да използва свръхтехнологии. Серапионов споделя, че в една видеоинсталация винаги  задава сюжет и провокация към зрителя още в заглавието, но накрая "всичко" или "нищо" зависи от това кой какво вижда.

Изложбата може да бъде разгледана до 15 декември.  


Снимки: НХГ, Дарина Маринова
По публикацията работи: Бисерка Граматикова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50