Темата на днешното рубрика "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" се фокусира върху децата, а специален гост беше Кристин Гологанова, социален работник и управител на фондация "Рийчаут.БГ". Тя разказа няколко затрогващи истории за непридружени деца, с които организацията е работила през годините.
Една от първите истории, които Гологанова сподели, е за момче от Афганистан. "Когато за първи път установихме контакт с него, то беше объркано и нямаше представа как да продължи с процедурите за статут", разказва тя. Момчето живеело в център за настаняване от семеен тип в Пазарджик и не посещавало училище.
С помощта на фондацията и персонала на центъра бил изработен план за грижи, което довело до записването му в училище. Въпреки езиковите бариери в началото, детето бързо се адаптирало и научило български език. "След година или две усилена работа, момчето получи статут и днес продължава живота си в Пазарджик", разказа Кристин с гордост.
Друг епизод от практиката на Гологанова е свързан с много малко дете, настанено в център за настаняване от семеен тип, което било силно разстроено. Благодарение на сътрудничеството между различни институции и фондацията, те успели да намерят семейството на детето и да го съберат с него. "Това е изключително важно – когато е възможно, децата да бъдат събирани с близките си, за да не страдат и да не бъдат допълнително травмирани", сподели тя.
Кристин Гологанова разказа и за случай с друго момче от Афганистан, което било настанено в Център за настаняване от семеен тип в село Звъничево. Там момчето успяло да се интегрира в местната общност, посещавало училище и дори създало приятелства с местни хора. След като навършило 18 години, започнало да помага в местен магазин, където било добре прието. Но преди това, преминало през множество трудности, свързани с получаването на статут.
Тези разкази на Кристин Гологанова подчертават значението на постоянната подкрепа и социална работа с непридружени деца, които се намират в тежки ситуации, както и ролята на общността и институциите в процеса на интеграция и защита на техните права.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Броени дни след 24-тия благотворителен Виенски бал в София, в "Моето семейство" гостуват продуцентът и режисьор проф. д. и. Румен Нейков и съпругата му Мария. София застава елегантно и уверено на световната карта на виенските балове благодарение и на семейство Нейкови. Отзвукът и посланията от Виенския бал в българската столица остават..
Въпросът "Вреден ли е смартфонът?" витае около нас непрекъснато. Всеки от нас е чувал изречението: "Хайде остави го този телефон!" От една страна, смартфонът е невероятно изобретение, което винаги позволява да поддържаме връзка със семейството и приятелите. В същото време разбираме, че това може да бъде вредно за здравето. Особено след..
Кристина и Нено Костови живеят в София, а фермата им за култивирани боровинки е в с. Осетеново до Калофер. Съвременните технологии им позволяват да контролират поливането и подхранването на растенията, сред които сортовото разнообразие е доволно богато. И Нено, и Кристина работят в IT сектора и работата им позволява да са гъвкави и да..
В рамките на рубриката "Разговорът" се задълбочихме в темата за анализа на архитектурните процеси – начин, по който те могат да бъдат разбирани от по-широката публика и да оформят градския дебат. С това се свързва и поредицата дискусии "ГРАД и КРИТИКА" , в контекста на представянето на книгата "KICKED A BUILDING LATELY? Архитектурна критика след..
Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на големия писател като ключ към особеностите на жанра "антиутопия". Разговорът с професор Кьосев, Владимир Полеганов, Зорница Гъркова и Николай Русев прераства в обсъждане на условността на границите между..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg