На тържествена церемония, проведена на 18 октомври 2024 г. в зала "Максима" на Университета за национално и световно стопанство в София, бе връчена наградата "Българка на годината – Света Злата Мъгленска 2023". Тазгодишният носител на престижното отличие е Радослава Недялкова, българка, която живее и работи в Милано, Италия.
Наградата, която се връчва на изявени българки в чужбина, е признание за значимия принос на Радослава Недялкова за съхранението и популяризирането на българската култура и традиции извън родината. В своята реч, Недялкова изрази благодарността си за признанието, подчертавайки, че наградата е символ не само на нейния личен труд, но и на усилията на всички българи в чужбина, които ежедневно допринасят за доброто име на България.
Родена в Кюстендил, Радослава Недялкова по професия е инженер. През 2009 г. професионалният ѝ път я отвежда в Италия, където няколко години по-късно основава фолклорна група "Нашенци" в Милано. През 2023 г. групата отбелязва своята десета годишнина. Освен това, Недялкова създава асоциация за българска култура, която активно участва в популяризирането на българските традиции и обичаи.
През 2016 г., заедно с ръководители на фолклорни групи от още шест страни, тя съосновава Асоциацията на българските фолклорни състави в чужбина, на която е председател на управителния съвет. Основната цел на асоциацията е да обедини усилията на българите, които съхраняват културата и традициите в чужбина, като същевременно привлича вниманието на българската държава към тяхната дейност.
В изказването си в ефира на предаването "Нашият ден" Радослава Недялкова сподели своите чувства и мотиви:
"Наградата е признание за труда, който полагаме всеки ден, за да покажем България по най-добрия възможен начин, така както я усещаме ние, българите в чужбина – една специална страна с богата култура и уникален фолклор."
Недялкова разказа и за връзката си с фолклора, която датира от ранното ѝ детство в Кюстендил, където традицията на народните събори е дълбоко вкоренена. "Неравноделните тактове, с които толкова много се гордеем, текат във вените ми," споделя тя.
Създаването на фолклорната група "Нашенци" в Милано е нейният начин да поддържа връзката с родината и да създаде "една малка България в Италия". Групата е съставена от хора с различни възрасти и професии, които заедно създават общност, където могат да празнуват българските празници и да съхраняват културата и езика си. "Всеки неделен ден се събираме, говорим на български, празнуваме всички празници от културния и църковния календар на България, организираме много събития."
Тя също така подчерта значението на Асоциацията на българските фолклорни състави в чужбина, учредена през 2016 г. на събора "Мегдана на другата България". Според Недялкова, фолклорните състави в чужбина заслужават същото признание и подкрепа, както българските училища зад граница, и очакват от българската държава да признае техния принос, било чрез финансова помощ или друг вид подкрепа.
От 8 до 10 ноември 2024 г. в София ще се проведе среща на ръководителите на българските фолклорни състави от целия свят. Основната цел на събитието е да се утвърди значимостта на тези групи като културни организации и да се постигне по-тясно сътрудничество с българската държава.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Броени дни след 24-тия благотворителен Виенски бал в София, в "Моето семейство" гостуват продуцентът и режисьор проф. д. и. Румен Нейков и съпругата му Мария. София застава елегантно и уверено на световната карта на виенските балове благодарение и на семейство Нейкови. Отзвукът и посланията от Виенския бал в българската столица остават..
Въпросът "Вреден ли е смартфонът?" витае около нас непрекъснато. Всеки от нас е чувал изречението: "Хайде остави го този телефон!" От една страна, смартфонът е невероятно изобретение, което винаги позволява да поддържаме връзка със семейството и приятелите. В същото време разбираме, че това може да бъде вредно за здравето. Особено след..
Кристина и Нено Костови живеят в София, а фермата им за култивирани боровинки е в с. Осетеново до Калофер. Съвременните технологии им позволяват да контролират поливането и подхранването на растенията, сред които сортовото разнообразие е доволно богато. И Нено, и Кристина работят в IT сектора и работата им позволява да са гъвкави и да..
В рамките на рубриката "Разговорът" се задълбочихме в темата за анализа на архитектурните процеси – начин, по който те могат да бъдат разбирани от по-широката публика и да оформят градския дебат. С това се свързва и поредицата дискусии "ГРАД и КРИТИКА" , в контекста на представянето на книгата "KICKED A BUILDING LATELY? Архитектурна критика след..
Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на големия писател като ключ към особеностите на жанра "антиутопия". Разговорът с професор Кьосев, Владимир Полеганов, Зорница Гъркова и Николай Русев прераства в обсъждане на условността на границите между..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg