Според проучване на PISA, изследващо функционалната грамотност сред подрастващите, над 60 % от българските ученици се затрудняват да предложат креативни решения на социални и научни проблеми. Фондация "Красива наука" и фондация "Университет за деца" със своите активности доказват, че картината не е толкова мрачна и децата в България притежават интерес и потенциал да се занимават с наука.
Работилници по 3D моделиране и по електроника, както и много други интересни събития обещава програмата на "Инженери в действие" в рамките на Варненския фестивал на науката – за акцентите в нея във "Време за наука" разказва Явор Киряков.
Програмата "Инженери в действие" е насочена към ученици и студенти, които искат да открият призванието си и да експериментират в сферата на науката и технологиите, казва Киряков.
Целта на инициативата е да провокира любопитството и състезателния дух на младежите, затова програмата включва състезания по роботика, представяне на проекти, запознаване с 3D моделирането, конструирането на електронни платки и т.н.
Деца от цялата страна работят със своите учители по научни проекти и проявяват интерес в областта на иновациите, затова фестивалът на науката се провежда на регионално ниво. Настоящото издание ще се проведе във Варна от 24 до 27 октомври, а в края на ноември ще гостува в Пловдив. Следващата пролет фестивалът ще се завърне за традиционното си софийско издание.
Общността на учителите и учениците, занимаващи се с наука, е затворена и се стеснява, смята Киряков, според когото е важно самите преподаватели да получат подкрепа, обучение и вдъхновение за този тип работа. Това, което е в сърцето, душата и ума на учителя, трябва да бъде надградено с тенденциите и практиките на новото време, заявява гостът.
Състезателният дух, култивиран в ранна възраст, мотивира децата. От друга страна, има деца, на които трябва да бъде показано, че с двете си ръце, с въображението, което иначе насочват към екрана, и с качествата, които притежават, могат да ръководят екипи и да създават проекти, по думите на Киряков.
Добри образователни системи по света има много, но е важно хубавите практики да бъдат пречупвани според собствената ни образователна призма, заявява гостът. Към момента прогимназиалният период на обучение представлява една "дупка", която в продължение на три години насочва вниманието на учениците единствено към изпита след 7 клас. Целта на НВО е да профилира децата по интереси, но преди това никой не дава шанс на тези деца да открият себе си, изтъква Киряков.
Фестивалът за наука предлага на подрастващите точно тази възможност – да намерят своето призвание и да изследват света.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..
Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса – най-големия черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg