Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стоил Цицелков: Погрешно е вярването, че няма избор

Дори да решим да не гласуваме или да не подкрепим никого, някой ще ни представлява

Стоил Цицелков
Снимка: Савина Спасова

За изборните нарушения, които подсказват как ще изглежда денят на изборите, в "Нашият ден" разговаряме със Стоил Цицелков от Обединението за честни избори (ОЧИ).

По думите на госта, в настоящия предизборен период се наблюдават познати практики и проблеми, свързани с мобилизацията и обвързаностите на дадени лица, закупен и контролиран вот.  

"При тези акции, които най-често намират тетрадка с имена на хора и определена сума, по мое мнение, надали става дума винаги за купен вот, но със сигурност става дума за крайно бедни хора, от които някой незаконно може да се възползва.", смята Цицелков.

Изборният експерт подчертава, че гласът на всеки гражданин е ценен – стойността му е много по-висока от 500 лв. Поради изборната спирала, в която е попаднало българското общество, важността на изборите бива пренебрегната, по думите на Цицелков. В даден момент, след поредните избори ще се формира мнозинство, ще се постигнат уговорки и ще се откроят приоритети – ще се произведе управление, от което ще зависи бъдещето, изтъква гостът. Нашият вот определя много неща – от улиците, външната политика, партньорствата, разпределението на бюджета до образованието и навлизането в еврозоната, казва експертът.

"Дори да решим да не гласуваме или да не подкрепим никого, някой ще ни представлява. Това трябва да е ясно. С бойкотиране на изборите просто овластяваме мобилизирания, контролиран, купен вот, който изкривява реалните нагласи.", заявява Цицелков.

Предстои извънредно заседание на Обществения съвет към ЦИК в четвъртък, на което ще бъдат обсъдени някои притеснителни елементи в наближаващия изборен ден – например качеството (прозрачността) на хартията, на която се разпечатват разписките от машинното гласуване, както и видеонаблюдението на процеса. В тази връзка Цицелков със съжаление споделя мнението, че от ЦИК нямат възможност да взимат решения, базирани изцяло на професионална експертиза и разумни препоръки. Това е така, защото назначените експерти представляват политически партии, по думите на госта.  

Цицелков изброявва някои предложения, които биха осигурили по-логичен начин на работа на ЦИК. Да се напише нов Изборен кодекс е препоръчително, тъй като в сегашния машинното гласуване фигурира само като анекс, следващ хартиения образец.

С изборния процес е ангажирана голяма администрация, която не притежава капацитета и компетенциите да управлява всички изисквания на процедурата, по думите на Цицелков.

"Имаме нужда от професионален елемент и гражданско представителство.", подчертава гостът, според който е нужна и повече прозрачност от страна на ЦИК.  

Наблюдателите в изборния ден ще следят за технологията, организацията на помещенията и възможни агитации, заявява Цицелков.

"От години не се наблюдава изборно насилие – нещо, от което страната ни е страдала исторически.", казва гостът, но допълва, че наблюдателите няма да са изненадани от традиционните нарушения – мними придружители, извозване на гласоподаватели, опити за контролиране на процеса и агитация.

"Слушателите, като граждани, също могат да участват  в процеса на наблюдение, когато отиват да гласуват и в деня на изборите виждат странна активност – гласоподаватели, които не са от тяхното населено място, ненормални дейности. Нека подават сигнали, бъдат активни и не позволяват притеснителни практики да се случват.", призовава Цицелков.

В края на разговора гостът съветва: "Погрешно е вярването, че няма избор, че изборите са предрешени. При изравнени сили понякога и много малка група може да бъде балансьор. Наше задължение е да видим какво се предлага на политическия пазар и да изберем хора, на които имаме доверие."

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Импулсът в мен: Гняв

Тийнейджърският гняв – същинска електроцентрала. Това е темата на тийнейджърския подкаст "Импулсът в мен". Споделяме какво мислим и разглеждаме съветите на психолозите: Сещайте се, че никой не е съвършен, дори и вие. Понякога намалявайте малко претенциите и признавайте грешките си. Опознайте чувствата си. Когато се ядосате,..

публикувано на 17.01.25 в 16:13
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Кога се поставя въпросът за личните отношения на родителите с детето?

Въпроси, свързани с личните контакти с детето, дискутираме в предаването "Законът и Темида" с адв. Елка Пороминска, председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването.  Съгласно действащия Семеен кодекс, член 124, ал. 2, детето има право на лични отношения и с двамата си родители, освен ако съдът не е постановил друго...

публикувано на 17.01.25 в 15:30
 Оля Ал Ахмед

Жестокостта спрямо животните – престъпление по Наказателния кодекс

Жестокостта спрямо животните и причиняването на смърт на домашен любимец са престъпления по Наказателния кодекс. Каква е правната уредба на защитата на животни от различни прояви на нечовешко отношение към тях, опазването на техния живот и здраве и в кои нормативни актове са уредени?  Това е частният случай на колегата журналист  Оля Ал Ахмед , която..

публикувано на 17.01.25 в 12:45

"24 часа" награждава лидерите в образованието с "Академични оскари"

Днес, 17 януари, в NV Tower в София, ще се проведе деветата церемония по връчване на "Академичните оскари" – отличия, които вестник "24 часа" връчва на университетите, заемащи първите места в рейтинга на висшите училища по професионални направления. Началото на събитието е насрочено за 14:00 часа, като домакините канят широк кръг от гости, включващ..

обновено на 17.01.25 в 12:24
Стамен Карамфилов

Стамен Карамфилов: Родопският художник, който преоткри красотата през допира

Тридесетата годишнина от създаването на селската художествена галерия в родопското село Павелско стана повод за поглед назад към творческия път на Стамен Карамфилов – единственият незрящ художник в България. Неговата история е не само вдъхновяваща, но и силно символична, показвайки как загубата на зрение може да отвори нови врати към изкуството и..

публикувано на 17.01.25 в 11:22