Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дарин Стойков: За смяната на житейския фокус и правилното хранене

TEDxSofia ED под мотото "Ако имах едно училище" на 1 ноември

Дарин Стойков
Снимка: tedxsofia.org

Смяната на житейския фокус е в основата на опита, който Дарин Стойков ще сподели по време на събитието TEDxSofia ED, което предстои на 1 ноември в Дом на киното под мотото "Ако имах едно училище".

След повече от 20 години в сферата на корпоративните комуникации Стойков решава да превърне страстта си към добрата храна в професия и да изследва емпирично хранителните съставки, взаимодействието им с тялото, храносмилането, физическата активност и дълголетието.

Дни преди да се изяви като лектор на TEDxSofia ED, Дарин Стойков споделя в "Нашият ден" за личния си път към здравословното хранене като кауза.

Стойков се научава да готви около на около 30-годишна възраст и посвещава десет години на това да усъвършенства кулинарните си умения. На 42 години гостът започва да готви за други хора, а на 48 се научава да различава яденето от храненето.

Яденето, по думите на Стойков, е неосъзнат процес, задоволяващ базисните нужди на организма. Храненето, от друга страна, е свързано с осъзнаване и планиране.

За правилното хранене, отговарящо на индивидуалните нужди на всеки човек, е нужна проста математика, която изчислява количеството и съотношението на протеини, мазнини и въглехидрати, обяснява Стойков.

Тялото реагира с чувство на благодарност на подобна промяна – с повече енергия, издръжливост и възможности за приятна активност, споделя гостът, според когото разходката е най-универсалната и приятна опция за здравословно движение.

Здравословното хранене променя не само отношението към собственото тяло, но и към околните, по думите на Стойков. Ако човек тръгне в тази посока, ще добави години към своя живот и живот към своите години, обобщава гостът.

Инфлуенсърите в социалните мрежи изтъкват предимствата на био храните , които обаче са безумно скъпи. Стойков подчертава, че няма доказана разлика във въздействието върху организма на органичните продукти и тези, създадени отговорно в индустриални условия.

Ако имаше училище, Стойков би учил децата на хранене, защото това е нещо, което обича, разбира и умее.  – за образованието в неговия много широк смисъл.

Как да се грижим за тялото, така че то да се грижи за нас – това ще сподели Стойков в своята 15-минутна лекция на 1 ноември в Дом на киното в рамките на TEDxSofia ED.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Радослав Диков, Антон Митов и Теодор Цеков (от ляво надясно)

Антон Митов представя: Международно ли е международното положение

От 50-те стотинки помощ за Виетнам, през войната на Русия в Украйна до новия/стар президент на САЩ, както и за европейските политико-икономически скандали и нашенските "селски междуособици" – аналитични коментари на Теодор Цеков, журналист в сайта filternews.bg и Радослав Диков – фейлетонист. Журналистът Васил Велев – за добрата стара Англия и..

публикувано на 20.01.25 в 18:18

Импулсът в мен: Стресът след ваканция

Дори да харесваме училището си, преподавателите, съучениците и някои от предметите да са ни любими краят на ваканцията все довежда тъга. Психолозите обръщат специално внимание на стреса след ваканция – темата в този епизод на подкаста "Импулсът в мен".  Според здравните специалисти е нормално да се изпитва известна степен на..

публикувано на 20.01.25 в 15:46

Православната църква чества паметта на св. патриарх Евтимий Търновски

На 20 януари православните християни честват паметта на преп. Евтимий Велики и св. Евтимий, патриарх Търновски. Българската църква особено тържествено отбелязва деня, посветен на св. Евтимий, последният патриарх преди падането на България под турско робство. Повече за празника в "Нашият ден" разказва Ана-Мария Кръстева...

публикувано на 20.01.25 в 10:19

Опаковките на бъдещето: Гъбен материал вместо пластмаса

В рубриката "Зелените новатори на България" ви запознаваме с Атанас Енев , съосновател на иновативната компания Biomyc, която разработва екологични опаковъчни решения от гъбен материал и картон. Тези опаковки предлагат висока ефективност, стандартизация и възможност за адаптация към различни продукти, независимо от формата и размера им. Основната..

публикувано на 20.01.25 в 09:32
Самуил Петканов

Парадоксът на кламера

Самуил Петканов, създател и автор на сатиричния сайт "Не! Новините", коментира в "Мрежата", съвсем не на шега, бъдещето на почти умрелите (според него) традиционни медии и не само. Защо "бъдеще“, защо "умрели" и защо има доза оптимизъм "Оптимизмът идва от носталгията по традиционните медии – радиото, телевизията, печата, и дори към онзи..

публикувано на 20.01.25 в 09:15