В рубриката "Епизоди от живота" ви представяме една интересна видеопоредица, която е посветена на културата на 90-те години – "Алтерофилия". Инициативата е на креативното студио "Рефлектор" и събира представители на различни субкултури, за да пресъздаде духа на онова време и да покаже как последното десетилетие на XX век е формирало няколко поколения българи.
Поредицата разглежда ключови въпроси като това как се е зародила новата българска култура и как субкултурните течения са оформили общественото съзнание. В нея се проследява трансформацията на обществената енергия от 90-те и нейното влияние върху съвременната култура. Важно е да разберем защо културата на 90-те не е била просто мода, а неизменна част от характера на младите хора в този период.
В предаването "Нашият ден" по БНР, Данислава Делчева от "Рефлектор" сподели повече за проекта и неговото значение. Според нея субкултурите играят съществена роля за развитието на младите хора и изграждането на тяхната идентичност. Тя подчертава, че докато днес музиката все повече се възприема като фон на ежедневието, в "Алтерофилия" тя е централна тема. На фона на музиката от онова време са поставени социалните и политическите събития, които са повлияли на обществото.
"За нас музиката е основното преживяване и това, което ни е изградило," споделя Делчева, което обяснява защо видеопоредицата се фокусира върху нея. Поредицата представя разнообразни герои – някои чрез клипове и текстове на песни, а други като спомени на личности, свързани с 90-те. Сред тези герои са известни фигури като Венци Мицов от "Хиподил" и Кольо Гилъна от "Контрол", които споделят личните си спомени и впечатления от това забележително време.
Така "Алтерофилия" успява да запечата не само музикалния дух на 90-те, но и да освети по-широкия контекст на културните и обществени промени, които продължават да резонират и днес.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Броени дни след 24-тия благотворителен Виенски бал в София, в "Моето семейство" гостуват продуцентът и режисьор проф. д. и. Румен Нейков и съпругата му Мария. София застава елегантно и уверено на световната карта на виенските балове благодарение и на семейство Нейкови. Отзвукът и посланията от Виенския бал в българската столица остават..
Въпросът "Вреден ли е смартфонът?" витае около нас непрекъснато. Всеки от нас е чувал изречението: "Хайде остави го този телефон!" От една страна, смартфонът е невероятно изобретение, което винаги позволява да поддържаме връзка със семейството и приятелите. В същото време разбираме, че това може да бъде вредно за здравето. Особено след..
Кристина и Нено Костови живеят в София, а фермата им за култивирани боровинки е в с. Осетеново до Калофер. Съвременните технологии им позволяват да контролират поливането и подхранването на растенията, сред които сортовото разнообразие е доволно богато. И Нено, и Кристина работят в IT сектора и работата им позволява да са гъвкави и да..
В рамките на рубриката "Разговорът" се задълбочихме в темата за анализа на архитектурните процеси – начин, по който те могат да бъдат разбирани от по-широката публика и да оформят градския дебат. С това се свързва и поредицата дискусии "ГРАД и КРИТИКА" , в контекста на представянето на книгата "KICKED A BUILDING LATELY? Архитектурна критика след..
Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на големия писател като ключ към особеностите на жанра "антиутопия". Разговорът с професор Кьосев, Владимир Полеганов, Зорница Гъркова и Николай Русев прераства в обсъждане на условността на границите между..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg