Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Романът "По дирите на Амбър" – любов по време на антиядрено движение

Кристин Льоненс
Снимка: Дарина Маринова

Днес (25 октомври) от 19 ч. в Зала 1 на НДК в присъствието на престижно международно жури, член на което е новозеландско-белгийската писателка Кристин Льоненс, фестивалът "Синелибри" ще връчи своите отличия.

Кристин Льонес е родена в Хартфорд, Канектикът. Тя има бакалавърска степен по френска  литература от Университета в Северна Каролина и магистърска степен по английска и американска литература от "Харвард Екстеншън Скул" в Кеймбридж, Масачузетс. В университета "Виктория“ в Уелингтън Льоненс защитава и докторска степен по творческо писане, а в ранната си писателска кариера Льоненс се изявява и като фотомодел.

Два от най-успешните романа на писателката не са преведени на български език – Primordial Soup и Caging Skies. Второто заглавие бива успешно адаптирано за театрална сцена и вдъхновява новозеландският режисьор Тайка Уайтити да го превърне в игралния филм "Джоджо Заека". Екранното произведение спечелва множество награди, сред които „Оскар“ и БАФТА в категория "Най-добър адаптиран сценарий".

В рамките на гостуването си в България Льоненс представи своя последен роман, който вече е на българския книжен пазар. Става дума за книгата "По дирите на Амбър" – любовна история, която се развива на фона на антиядреното движение от 80-те. В момента романът е в процес на екранизиране.

Разговор с Кристин Льоненс от вечерта на литературната среща, състояла се на сцената на Централни хали, чуйте в звуковия файл:  

Снимка – Дарина Маринова, БНР
По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Памет и бъдеще: Фондация "Тодоров" връчва първите си награди

В рубриката „Културен код“ на предаването Terra Култура се запознаваме с изключителното наследство на физика акад. Иван Тодоров и с мисията на фондация „Тодоров“, която поддържа високо ниво на развитие в областта на математичната физика и математиката в България, както и в създаването на забележителни художествени литературни произведения на..

обновено на 19.05.25 в 13:27

Годината на глаголицата и "Голямата диктовка" с д-р Ивета Рашева

Ателиета към Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" са част от културните събития под надслов "Годината на глаголицата" и са насочени към ученици, като целта е те да научат повече за най-старата славянска азбука и нейните графеми. До края на годината предстоят още две ателиета, а в края на годината в Националната библиотека ще бъдат..

публикувано на 19.05.25 в 12:16

Музиката като диалог: Първи филм у нас за африканската сцена

Българската документалистика поема в нова посока с филма "Радио Африка" – първата родна продукция, посветена на африканската музика. Зад проекта стои писателят и автор на филма Стефан Стефанов , който в ефира на предаването "Нашият ден" сподели, че именно сега е най-подходящият момент тази история да бъде разказана. "В България пристигат все..

обновено на 19.05.25 в 11:09

Връчват наградата "13 века България" за роман на годината

Днес в Софийската градска художествена галерия ще се поведе тържествената церемония по връчването на националната литературна награда "13 века България" за български роман на годината 2025.  За събитието, пред редактора Ани Маринова, разказва Бисера Йосифова , изпълнителният директор на Националния дарителски фонд "13 века България", организатор на..

публикувано на 19.05.25 в 09:36

Художничката Лили Сотирова представя нова самостоятелна изложба

Художничката Лили Сотирова представя своята 15-а самостоятелна изложба днес в галерия "Нирвана" в София от 18:30 часа. Повече за събитието може да разберете от разговора на редакторката Ани Маринова с авторката на "Другост и трансцеденталност".

публикувано на 19.05.25 в 09:25