София – град, който носи женско име, все още няма паметници, посветени на исторически значимите жени, допринесли за обществото. Въпросът защо тези изключителни българки остават в забвение, е в основата на проекта HerStory, който цели да събуди интереса на съвременното общество към техните истории и постижения. В разговор с Веселина Панайотова, един от инициаторите на проекта, се разкриват усилията да бъде разказана тази тиха, но съществена част от българската история.
На 2 ноември в пространството "Чистилището" ще се проведе събитие, на което участниците ще могат да научат повече за мисията на HerStory. Проектът не само изследва историите на тези жени, но и организира тематични турове из София – на български и английски – с които да ги направи по-достъпни и осезаеми за хората. В интервюто си в предаването "Нашият ден" Панайотова споделя, че целта е тези турове да върнат тези жени в паметта на града, дори и само в съзнанието на участниците. "Жените правят неща тихо, за да се случат, и след това остават в тишина. Важно е да имаме тази физическа памет, защото тя ни дава основата за това какво са правили жените", казва тя.
Проектът е вдъхновен от различни дами, останали незаслужено в сянката на историята. Една от тях например е жена, номинирана три пъти за Нобелова награда, която въпреки постиженията си днес е непозната за повечето съвременни хора. Туровете започват от стълбите на Софийския университет, като включват посещения на местата, свързани със значимите жени от историята на града.
Групите на тези турове са разнообразни – на българските турове често присъстват местни жители на София, докато английските привличат и чуждестранни студенти, най-вече по програма Еразъм. Тази смесица от хора не само популяризира историята на българските жени, но и насърчава обединение между културите и интерес към общите имена, които могат да вдъхновят.
Пример за забравена, но значима личност е жена, която почти е открила неутроните и която се почита в един от университетските зали на Софийския университет. Туровете включват и емблематични локации, свързани с обществени деятелки, чиито усилия са оставили траен отпечатък върху българското общество. Панайотова отбелязва, че благодарение на тези жени днес приемаме за даденост права, като например правото на жените да учат в университет.
Чуйта разговора в звуковия файл.
През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..
Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...
Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..
В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..
За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg