Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Бургас вече има Музей на невъзможното

Представете си място, където можете да рисувате със светлина, да стъпите в безкрайността или да станете част от екипажа на космически кораб. Това може да се случи в Бургас в новооткрития Музей на невъзможното. Илиян Димитров и Ивайло Ценкински са автори на идеята и реализацията на този интересен и модерен музей! Тяхно дело са и е са интересните инсталации, в които науката, изкуството и магията се сливат.

"Самата идея за създаването на Музея на невъзможното се породи от желанието да предложим на жителите и гостите на Бургас едно уникално изживяване, което да ги изведе извън границите на реалността. Заедно с Илиян бяхме вдъхновени от различните музеи на илюзиите по света и от желанието да създадем пространство, където хората могат да се забавляват, да бъдат заинтригувани и дори изненадани от нещата, които изглеждат невъзможни на пръв поглед. 

Стремежът ни бе да създадем място, където се съчетават забавлението с визуални и интерактивни изживявания, подходящи за всички възрастни", разказва в предаването "Следобед за любопитните Ивайло Ценкински, един от инициаторите на тази идея.

"В Музея на невъзможното всеки ъгъл крие нещо удивително – антигравитационна стая, безкрайни огледала, илюзии с дълбочина и светлина, които ще накарат дори най-скептичните сред нас да ахнат в удивление. Музеят е създаден, за да провокира въображението и да промени начина, по който гледате на света, този музей е новата задължителна дестинация както за местните жители, така и за гостите на града", подчертава Ценкински.

Всяка стая, според него, всяка експозиция е интерактивна и приканва хората да опитат, да снимат, да се забавляват и да открият повече за това, как нашите възприятия могат да ни заблудят.

Целия разговор на Ани Костова с Ивайло Ценкински от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.

Снимка – БНР Бургас и Музей на невъзможното

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Мира Баджева: В Малави мухата цеце не е изчезнала

В "Покана за пътуване" започнахме прелюбопитния разговор с журналистката Мира Баджева за една не особено позната част от Африка – Замбия, Малави, Танзания. Тя ни разходи из резервата в Замбия Южна Луангва. Но разказът бе толкова интересен, че не стигнахме до Малави. Днес ще поправим тази несправедливост към държавата в Източна Африка. Езерото Малави..

публикувано на 06.02.25 в 17:25
Екатерина Христова, адв. Йорданка Бекирска, Цвета Николова и д-р Благородна Макева

Родителските войни и децата

Бежански вълни, ковид криза, бежански вълни, война в Украйна, война в Близкия изток, още бежански вълни - това е светът ни от няколко години насам. И като последици – кризи в почти всички области на живота. Най-видими са икономическата и социалната. България не прави изключение. В страната ни се увеличиха неравенството, бедността, социалните..

публикувано на 06.02.25 в 15:35
Акад. Владимир Овчаров

Той, тя или то...?

Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането на видовете полова принадлежност, бяха обект на разговор за транссексуалните хора и особеностите на тяхното физическо и психично здраве. Заедно с госта – акад. Владимир Овчаров, акцентирахме..

публикувано на 06.02.25 в 09:05

Цената на паметта

Точно сто години след рождението на писателя Генчо Стоев говорим за шедьовъра му – "Цената на златото", и за историческата памет, интерпретирана от перата на писателите ни.   Заедно с професорите Евдокия Борисова, Пламен Антов, с писателя Деян Енев, журналиста и поета Божидар Грозев и докторанта от Шуменския у-т "Константин Преславски" Валентина..

публикувано на 05.02.25 в 18:46

Семейните констелации и наследените травми: Тежестта на миналото

В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си наследяваме не само външни белези като цвета на косата и очите, но и дълбоки емоционални травми и нерешени конфликти, чиито корени често се крият далеч преди нашето раждане. Съществуват различни..

обновено на 04.02.25 в 14:08