Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българската следа в живота на Карл Джераси – 101 години от рождението му

| обновено на 29.10.24 в 11:55
Карл Джераси
Снимка: Уикипедия

В рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" темата този път беше посветена на мястото на България в сърцето на Карл Джераси – велик ум, химик и драматург, познат като един от създателите на противозачатъчното хапче, кортизона и биоразградимите препарати против насекоми. Тази година се отбелязват 101 години от рождението на учения, а разговорът се проведе с неговия племенник Яков Джераси, режисьора Георги Михалков и актрисата Валерия Кардашевска.

Яков Джераси сподели, че най-хубавите моменти за Карл Джераси са били посещенията му в България, когато винаги пристигал доволен и усмихнат. Яков си спомня как в първите му посещения в България телевизията го чакала на летището – доказателство за уважението и обичта, които страната ни е изпитвала към учения. "Карл беше повече от близък с мен, помогна ми да получа образование и се грижеше за мен след смъртта на баща ми, когато бях само на 14 години", разказа Яков.

Той сподели също, че е предложил Карл Джераси да бъде погребан в България, като символ на уважението, което той изпитваше към страната. Племенникът на учения отбеляза, че предстои официалното погребение, както и откриването на улица на негово име в чест на живота и приноса му за науката и човечеството.

За Карл Джераси България винаги е била "добрата страна". Той е имал сложни чувства към родната си Австрия, но отношението му към България винаги е било ясно и топло. Историята на майка му също оставя следа – тя получава българско гражданство, което в крайна сметка се оказва нейният  "паспорт за живот".

"Карл Джераси е кремиран и не е погребан никъде, предложих да го погребем тук. България го прие някога, ще го приеме и за последно. Баща му и майка му, която е зъболекарка, се разделят. Тя му пише, че ще влезе в концлагер, ако той не вземе някакво отношение. Той взима влака, заминава за Виена и там отново се женят в българското посолство и тя получава български паспорт", разказва.

Разговорът се обогати и с мненията на режисьора Георги Михалков и актрисата Валерия Кардашевска, които са работили с Карл Джераси по неговата пиеса "Табу". Валерия Кардашевска си спомни за първата им среща преди началото на репетициите, когато Джераси е излъчвал особено благородство и сила на характера, съчетани с мекота.

"Както го наричаше една журналистка – човекът, който ни научи да имам деца без да правим секс, и ни помогна да правим секс без да имаме деца. Той излъчваше едно благородство и сила на характера, а в същото време невероятна мекота. Беше благ, ерудиран и много смирен", казва тя.

Георги Михалков също сподели впечатленията си, подчертавайки смирението и мъдростта на учения, както и неговото чувство за хумор. "Карл Джераси възприемаше света и своето място в него с уникално чувство за хумор, дори към собствените си предразсъдъци и пристрастия. Това беше истинско смирение на мъдър човек", каза режисьорът.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Виенски бал 2025 в София

Проф. Румен и Мария Нейкови: Всичко е валс

Броени дни след 24-тия благотворителен Виенски бал в София, в "Моето семейство" гостуват продуцентът и режисьор проф. д. и. Румен Нейков и съпругата му Мария. София застава елегантно и уверено на световната карта на виенските балове благодарение и на семейство Нейкови. Отзвукът и посланията от Виенския бал в българската столица остават..

публикувано на 24.02.25 в 16:41

Импулсът в мен: Вреден ли е смартфонът

Въпросът "Вреден ли е смартфонът?" витае около нас непрекъснато. Всеки от нас е чувал изречението: "Хайде остави го този телефон!" От една страна, смартфонът е невероятно изобретение, което винаги позволява да поддържаме връзка със семейството и приятелите. В същото време разбираме, че това може да бъде вредно за здравето. Особено след..

публикувано на 24.02.25 в 15:26

Боровинки под Балкана

Кристина и Нено Костови живеят в София, а фермата им за култивирани боровинки е в с. Осетеново до Калофер. Съвременните технологии им позволяват да контролират поливането и подхранването на растенията, сред които сортовото разнообразие е доволно богато. И Нено, и Кристина работят в IT сектора и работата им позволява да са гъвкави и да..

публикувано на 24.02.25 в 14:45

Архитектурата е неизбежна: Защо критиката е от съществено значение?

В рамките на рубриката "Разговорът" се задълбочихме в темата за анализа на архитектурните процеси – начин, по който те могат да бъдат разбирани от по-широката публика и да оформят градския дебат. С това се свързва и поредицата дискусии "ГРАД и КРИТИКА" , в контекста на представянето на книгата "KICKED A BUILDING LATELY? Архитектурна критика след..

обновено на 24.02.25 в 10:56

Утопията е антиутопия

Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на големия писател като ключ към особеностите на жанра "антиутопия". Разговорът с професор Кьосев, Владимир Полеганов, Зорница Гъркова и Николай Русев прераства в обсъждане на условността на границите между..

публикувано на 24.02.25 в 10:30