Второ национално изследване на агенция Pragmatica, проведено тази година, сочи, че над 70 % от българите имат проблем със съня и се будят поне веднъж на вечер. Средно в едно денонощие спим по 6 часа и 45 минути. 47% от запитаните се въртят в леглото нощем, 17 % сънуват кошмари, а 13 % пият лекарства за сън. Мъжете спят по-добре от жените, поради което през деня са по-ефективни и емоционално балансирани.
Новите времена раждат нови болести – как продължителното излагане на екран повлиява съня и до какви проблеми води научаваме във "Време за наука" от сомнолога д-р Кирил Терзийски.
"Влиянието на екраните не е само чрез синята светлина, която потиска мелатониновата секреция и нарушава нашия сън, но и с ангажирането на нашето внимание, включително и емоционално, което води до едно премисляне на тази информация в часовете, когато си легнем", пояснява д-р Терзийски.
Непрестанното скролване в социалните мрежи води до зависимост от "непосредствената награда", която тази активност предоставя на мозъка, по думите на сомнолога. Д-р Терзийски допълва, че промяната на нивата на допамин, която настъпва по време на този процес, има доказано отношение към регулацията и качеството на съня.
Пълноценният сън се постига с продължителност и регулярност. Не е необходимо да използваме съвременните приложения за проследяване на съня, за да си усигурим неговото качество, смята експертът.
Д-р Терзийски съветва слушателите да се придържат към здравословен начин на живот, като лягат и стават в един и същи часови диапазон спрямо собствения си циркаден ритъм. Важно е преди сън да не се отдаваме на ангажиращи психо-емоционални или физически активности. За добрата физическа форма и качествения сън е необходимо вечерното хранене да е отдалечено от времето за лягане, добавя сомнологът.
Работата на смени е проблем, известен от дълго време на науката. Препоръчително е смените да се променят през по-голям интервал – поне 10-дневен. Ако човек приключи работа рано сутрин, най-добре е да не излага очите си на дневна светлина и да поспи на затъмнена стая, щом се прибере у дома, съветва д-р Терзийски.
Едно алкохолно питие в умерени количества малко преди лягане може да отпусне тялото и съзнанието. По-голямото количество алкохол обаче води до бързо заспиване, но некачесвтен сън, подчертава д-р Терзийски.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет сподели в ефира на "Нашият ден" вдъхновяващи мисли за градското биоразнообразие и инициативата "Дивата София". Основната цел на този проект е да разкрие на широката публика богатството на дивата природа, която съществува дори в рамките на големия град. Според д-р Грозданов много..
В предаването "Време за наука" Христо Панчев, координатор на инициативата за "зелено възстановяване" в "Грийнпийс" за Централна и Източна Европа, разказва за новия проект на организацията – специализирания курс "Енергийно еспресо". "Енергийно еспресо" е безплатен онлайн курс, насочен към общински специалисти, ангажирани в сферата на градското..
В рамките на рубриката "Темата на деня" в ефира на "Нашият ден" се проведе задълбочен разговор за интеграцията на жените и децата бежанци от Украйна. Участие взеха Бистра Иванова, председател на "Мулти култи колектив", украинската поетеса Ана Багряна и Виктория Петрова, мениджър програми и оценка на проекти към "Българския фонд на жените"...
В рубриката "Епизоди от живота" обсъдихме как иновативните технологии могат да подкрепят здравословния начин на живот. Владислав Живков, управител на "Инова Ливинг", представи проекта NutriWell – платформа, разработена с помощта на изкуствен интелект , която има за цел да подпомага здравословното хранене и социалното включване. "NutriWell е..
В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно". Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем. Японците например имат термина..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори –..
Младият художник Димитър Павлов вече оставя своя културен отпечатък с изложбата "Писма и ноктюрни" – до 14 декември в галерия "Сердика". Това е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg