Необятна територия за размисъл и коментар, в която предоставихме домакинството на д-р Валери Цеков. На разбираем език поставихме на обсъждане с нашия гост основни сюжети: науката и практиката в помощ на лекарите, новите технологии, иновациите в хирургията, ортопедията и образната диагностика. В последните години нашата медицинска общност по никакъв начин не отстъпва на своите западни колеги. Много бързо биват внедрявани у нас нови технологии, методи и подходи в диагностиката, лечението и възстановяването на пациентите. Това дава нов смисъл на термини като навременна, качествена и в достатъчен обем медицинска грижа. И до голяма степен минимализира възможността от лекарски грешки.
Акценти в разговора поставихме и върху роботизираната хирургия, медицинската онкология и фармацията, в частност проучванията и производството на нови молекули, ваксини и лекарства. Не е тайна, че в последните години не са открити нови антибиотици, а и нови лекарствени продукти в различни терапевтични направления.
При ваксините ситуацията е различна – дори всяка година грипните ваксини са модифицирани спрямо очаквания щам или подвид на грипните вируси. "В този смисъл, по отношение на ваксините, ситуацията е коренно променена. Освен, че и тази година има голямо търсене и съответно недостиг, фактите показват, че процентът на желаещите и реално ваксинираните расте. Бавно, но с устойчива тенденция." – подчерта д-р Валери Цеков.
В разговора по телефона се включи и доц. Ангел Кунчев с нови факти за имунизационния календар. Той внесе присъщата неоспорима фактология в нашия диалог, убедително коментира актуалната ситуация и очакваното развитие на грипната епидемия. Главният държавен здравен инспектор също потвърди увеличения брой на ваксинираните изобщо в България – от 2-3 % преди години до 6, 7 на сто сега.
В седмичното издание на програма "Христо Ботев", посветено на здравето, коментирахме и страховете от т.нар. "човекоядна" бактерия. Доц. Кунчев и д-р Цеков потвърдиха, че това не е откритие, а тази бактерия, наречена Вибрио вулнификус съществува отдавна и успешно се лекува с антибиотик.
Завършихме съботната среща "За здравето" със съвети към аудиторията за превенция и профилактични мерки по отношение на простудните заболявания и най-вече за предпазването от грип и Ковид.
"Човек, който..." – така започва най-често простичкият и сърдечен отговор на въпроса, зададен към дете: "Какво прави социалният работник?" Човек, който ми помага. Човек, с когото си играем. Човек, с когото не ме е страх. Фондация "За нашите деца" организира една необичайна и трогателна изложба, наречена "Професия Човек". Това е наивният,..
Тоталитарната държава не търпи други авторитети, освен своя собствен (отделен е въпросът доколко го има). Затова утвърдени институции като Българската православна църква са ѝ трън в очите. Трън, чиито бодли недъгавата власт прави всичко възможно да изтръгне, а ако не може – жестоко да съсече. Тъкмо този процес на война срещу Църквата и нейните..
Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..
Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg