Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

OpenFest 2024

Софтуерът с отворен код и свободният софтуер са част от движещата сила зад интернет. Благодарение на общите усилия на милиони хора по цял свят, обединени зад този колаборативен начин на създаване, имате възможност да пазарувате онлайн, да се борите за правата си, да използвате социални мрежи, да развивате бизнес и да правите всички неща, които правим в световната мрежа.

Свободният и безплатен за участие фестивал OpenFest, който ще се проведе на 2 и 3 ноември 2024 г. във форум "Джон Атанасов" в София Тех Парк, ще срещне всички посетители с хората и идеите на това движение и ще даде практически насоки за прилагането им.

През двата дни на събитието посетителите ще имат възможност да се срещнат с будни хора, които създават и допринасят за един по-добър свят чрез софтуер и принципите на етичност, отвореност, свободно споделяне на знание и култура.

Сред акцентите тази година, освен програмирането и технологиите, са и модерният и противоречив Изкуствен Интелект, авторските и интелектуални права и изкуството, което, освен че е създадено да провокира, може да бъде и свободно.

Както всяка година от създаването си през 2003 г., целите на OpenFest са:

– да популяризира проекти и идеи, реализирани с помощта на свободен софтуер и софтуер с отворен код, и/или пуснати под свободен лиценз;

– да бъде място за среща на хора, които да споделят знания и опит във всички разнообразни теми и нюанси на свободата;

– да покаже и да вдъхнови създаването на свободното изкуство, като изследва границите на креативността;

– да помогне на всички, които искат да започнат да допринасят или да градят кариера с отворен код и свободен софтуер.

Пълната програма на фестивала можете да видите тук

Чуйте повече в звуковия файл:

Снимка – OpenFest
По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как да разпознаем ранните признаци на аутизма?

На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенцията при деца с нарушения в развитието. В ефира на предаването Lege Artis д-р Атанаска Аврамова, началник на дневното отделение към Клиниката по детска психиатрия..

обновено на 02.04.25 в 12:33

Да дишаш е привилегия: Един живот в очакване на чудо

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за глътката въздух, за мечтите си. Тя се бори вече 15 години, сама, с диагнозата пулмонална артериална хипертония . Историята вероятно е сходна с историите на много други хора, сблъскали се със същото..

обновено на 02.04.25 в 11:22

Ани Андонова: Децата с аутизъм вече са по-разпознаваеми и по-приети в обществото

На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенция при децата с нарушения в развитието. В ефира на предаването "Нашият ден" Ани Андонова, представител на Асоциация Аутизъм, сподели своите наблюдения..

обновено на 02.04.25 в 10:15

Несигурното, но адаптивно младо поколение: Изводи от мащабно проучване

През последните дни сериалът "Юношество" разбуни обществения дебат, провокирайки размисли за средата, в която израстват днешните млади хора. Той насочи вниманието към начина, по който възрастните често подценяват факторите, формиращи съзнанието и поведението на новото поколение. В предаването "Време за наука" гостува Яница Петкова от агенция..

обновено на 01.04.25 в 14:38

Птиците и щастието: Как 1 април ни напомня за връзката им

Освен Ден на шегата, 1 април е и Международен ден на птиците – една от най-старите дати в природозащитния календар . По този повод д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет и част от общността "Дивата София" споделя своите наблюдения за връзката между присъствието на птици в ежедневието ни и усещането за щастие...

обновено на 01.04.25 в 14:03