Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Будителите на нашето време не са герои от учебниците

Снимка: Pixabay

Кои са днешните будители? Съществуват ли изобщо хора, които се стремят да събудят обществото? Какво ги подтиква? Събудени ли сме изобщо?

Днес думата "будител" сякаш звучи като отминало ехо от миналото, но тези личности не са изчезнали. Те напомнят, че силата на един народ не се корени в неговите институции или материални богатства, а е по-дълбока – тя е в духа, в човешкото и в простото. Будителите са хората, които неуморно работят, за да вдъхнат живот на истинските ценности, да ни донесат духовна и интелектуална свобода в свят, потънал в информационно пренасищане и повърхностни стремежи.

"Заспалият народ" е картина, която става особено явна, когато видим ниската избирателна активност от последните избори. Това е знак за общественото състояние – недоверие, усещане за липса на смисъл и посока. Гласът на хората е тяхната сила, но когато не вярват, че ще бъде чут, той остава тих.

Надявам се, че това "заспиване" не е просто пасивност, а реакция на дългогодишно чувство за застой и липса на свързаност между гражданите и техните лидери. В този смисъл будителите са тези, които се стремят да върнат доверието и да покажат на хората, че техният глас е важен, че всяко участие има сила.

Будителите днес са изправени пред задачата да събудят общество, което често се чувства изоставено. Те се опитват да преодолеят безразличието и да докажат, че будността не е само индивидуален избор, а обща цел. Тази борба е трудна, но миналото показва, че с постоянство и искрена грижа за общността е възможна промяна.

Съвременните будители са учителите, които избират пътя на просветлението пред стабилната професионална кариера и вдъхват знание и ценности в младите. Те са хора като Михаела Танева от училището в Осойца, която извън учебните часове показва на децата любов към природата и им изгражда социално-емоционални качества, които светът днес често пренебрегва.

Будителите са също и в научните лаборатории и в дизайнерските студия. Млади таланти като Катрин Красимирова и Христина Ивонова от Elektrick.me показват, че креативността и знанието могат да вдъхновяват на световно ниво, представяйки българската култура на международната сцена.

Будителите са и онези доброволци и организации, които се борят за каузи като децата, природата, социалната справедливост. Те са новите носители на духа на съпричастност, взаимопомощ и надежда, вярвайки, че всяко дете, всяка река и всеки човек заслужават достоен живот.

Днешните будители са тези, които избират да действат въпреки трудностите и доказват, че истинското пробуждане идва отвътре – от онова късче от духа, което иска да промени света поне за един човек, за една общност, за една кауза. Те са тихата, но несъкрушима сила на нашето време.

Будителите на нашето време не са герои от учебниците – те са сред нас.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..

публикувано на 27.11.24 в 11:24

Бъдещето на българското вино: Национална конференция за послания и развитие

"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..

обновено на 27.11.24 в 10:55