Кои са днешните будители? Съществуват ли изобщо хора, които се стремят да събудят обществото? Какво ги подтиква? Събудени ли сме изобщо?
Днес думата "будител" сякаш звучи като отминало ехо от миналото, но тези личности не са изчезнали. Те напомнят, че силата на един народ не се корени в неговите институции или материални богатства, а е по-дълбока – тя е в духа, в човешкото и в простото. Будителите са хората, които неуморно работят, за да вдъхнат живот на истинските ценности, да ни донесат духовна и интелектуална свобода в свят, потънал в информационно пренасищане и повърхностни стремежи.
"Заспалият народ" е картина, която става особено явна, когато видим ниската избирателна активност от последните избори. Това е знак за общественото състояние – недоверие, усещане за липса на смисъл и посока. Гласът на хората е тяхната сила, но когато не вярват, че ще бъде чут, той остава тих.
Надявам се, че това "заспиване" не е просто пасивност, а реакция на дългогодишно чувство за застой и липса на свързаност между гражданите и техните лидери. В този смисъл будителите са тези, които се стремят да върнат доверието и да покажат на хората, че техният глас е важен, че всяко участие има сила.
Будителите днес са изправени пред задачата да събудят общество, което често се чувства изоставено. Те се опитват да преодолеят безразличието и да докажат, че будността не е само индивидуален избор, а обща цел. Тази борба е трудна, но миналото показва, че с постоянство и искрена грижа за общността е възможна промяна.
Съвременните будители са учителите, които избират пътя на просветлението пред стабилната професионална кариера и вдъхват знание и ценности в младите. Те са хора като Михаела Танева от училището в Осойца, която извън учебните часове показва на децата любов към природата и им изгражда социално-емоционални качества, които светът днес често пренебрегва.
Будителите са също и в научните лаборатории и в дизайнерските студия. Млади таланти като Катрин Красимирова и Христина Ивонова от Elektrick.me показват, че креативността и знанието могат да вдъхновяват на световно ниво, представяйки българската култура на международната сцена.
Будителите са и онези доброволци и организации, които се борят за каузи като децата, природата, социалната справедливост. Те са новите носители на духа на съпричастност, взаимопомощ и надежда, вярвайки, че всяко дете, всяка река и всеки човек заслужават достоен живот.
Днешните будители са тези, които избират да действат въпреки трудностите и доказват, че истинското пробуждане идва отвътре – от онова късче от духа, което иска да промени света поне за един човек, за една общност, за една кауза. Те са тихата, но несъкрушима сила на нашето време.
Будителите на нашето време не са герои от учебниците – те са сред нас.
В редакция "Хумор и сатира" – не, че го искаме, но често пъти какъвто абсурд напишем в нашите сатири, такъв се случва не след дълго. Подробности и примери ще има в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", композирани и изпети от Рашко..
В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Иван Матеев, Велико Търново: Аз съм инвалид, прикован съм към леглото и живея от социални помощи. В началото на годината получих известие, че дължа по старо дело за имот съдебни такси в размер на 200 лв.,..
Българският център за нестопанско право обяви началото на кандидатстването за 15-ото издание на програмата LET’S GO: Програма за предприемачество за НПО за 2025 г. Тази инициатива е насочена към гражданските организации, които желаят да стартират стопанска дейност, свързана с тяхната мисия. LET’S GO е интензивна тримесечна програма, която ще се..
Институтът по социални дейности и практики (ИСДП) участва като партньор в международния проект CARING – инициатива, насочена към предизвикване на социалните норми с цел намаляване на насилието над деца в училище. Проектът обхваща ученици, учители, родители и местни образователни институции, като в него участват общо 32 училища от България, Румъния,..
Според официални данни на Националния статистически институт за 2020 г. 96.3% от случаите на причиняване на смърт при пътнотранспортни произшествия се дължат на неправилни действия на водача, като от тях 29.3% са следствие от движение с превишена ил несъобразена скорост. Осъденият за 20 години затвор за жестоката катастрофа с две жертви в София Георги..
Веднъж годишно концертната поредица "Аларма Пънк Джаз" на програма "Христо Ботев" прави концерт-подарък за публиката – при вход свобден , както в..
Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането..
6 февруари е важна дата в историческата хроника на Националната художествена академия в София. На този ден през 1896 година княз Фердинанд подписва..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg