Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зорница Русинова: Гъвкаво обучение е ключът към адаптацията в технологичната ера

| обновено на 31.10.24 в 11:18
Зорница Русинова
Снимка: Мария Филева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" гостува Зорница Русинова, председател на Икономическия и социален съвет (ИСС), която коментира новите анализи на съвета, насочени към предизвикателствата в демографията, образованието и пазара на труда в България.

По нейни думи, през настоящата година ИСС е изготвил няколко ключови анализа, възложени от президентството. Сред тях е актуализация на голям демографски доклад с конкретни препоръки за преодоляване на сериозни демографски и социално-икономически предизвикателства, включително в сферата на образованието и заетостта.

"Задълбочаването на конкретиката по отношение на демографските предизвикателства е особено важно за съвременния пазар на труда и системата на образованието", отбелязва Русинова. Тя подчертава, че неравенствата в образованието оказват значително влияние не само върху доходите, но и върху икономическото развитие на страната. Един от най-съществените фактори в тази насока е дигиталната компетентност – умение, което е важно не само за учениците и младите хора, но и за цялото работоспособно население. Липсата на адекватни дигитални умения ограничава възможностите за кариерно развитие и иновации на пазара на труда.

Тема от съществено значение за бъдещото развитие на работната среда според ИСС е и навлизането на изкуствения интелект (ИИ). Русинова отбелязва, че ИИ променя не само ежедневните ни работни дейности, но оказва и широко влияние върху целия социално-икономически живот. Затова ИСС е изготвил препоръки в две основни насоки. Първата е насочена към внедряването на новите европейски регулации, които засягат секторите на киберсигурността, трудовия пазар и етичните права, свързани с ИИ.

Втората препоръка обхваща влиянието на ИИ върху различни сектори на трудовия пазар и промените, които технологията ще наложи в организацията на труда и условията на работа. Русинова подчертава, че с напредъка на ИИ и новите технологии става все по-трудно да се прогнозират професиите на бъдещето за следващите 10-20 години. В тази връзка, ИСС призовава за промяна на образователната система и въвеждането на гъвкави програми за обучение на възрастни

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мая Методиева: Бедността в България е без точен профил, никой няма гаранция за утрешния ден

Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..

публикувано на 02.04.25 в 17:20
Доц. Атанас Мангъров

Менингит: Симптоми, лечение и ваксини – експертен анализ

В днешното издание на Lege Artis обсъждаме менингита, начините на разпространение и ваксините срещу него с доц. Атанас Мангъров – водещ специалист в областта на инфекциозните болести. Причинители на бактериалния менингит Когато говорим за менингит, и по-специално за бактериалния, е важно да отбележим, че най-честите причинители..

обновено на 02.04.25 в 14:21
Д-р Атанаска Аврамова

Как да разпознаем ранните признаци на аутизма?

На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенцията при деца с нарушения в развитието. В ефира на предаването Lege Artis д-р Атанаска Аврамова, началник на дневното отделение към Клиниката по детска психиатрия..

обновено на 02.04.25 в 12:33

Да дишаш е привилегия: Един живот в очакване на чудо

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за глътката въздух, за мечтите си. Тя се бори вече 15 години, сама, с диагнозата пулмонална артериална хипертония . Историята вероятно е сходна с историите на много други хора, сблъскали се със същото..

обновено на 02.04.25 в 11:22

Ани Андонова: Децата с аутизъм вече са по-разпознаваеми и по-приети в обществото

На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенция при децата с нарушения в развитието. В ефира на предаването "Нашият ден" Ани Андонова, представител на Асоциация Аутизъм, сподели своите наблюдения..

обновено на 02.04.25 в 10:15