Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Свещените образи в храма, или какво трябва да знае всеки иконописец?

4
Снимка: Личен арихв

На 3 ноември Българската православна църква отбелязва Деня на св. Пимен Зографски, който почитаме като празник на българските художници, особено на иконописците и реставраторите. В предаването "Нашият ден" по повод празника, в рубриката "Епизоди от живота", гостува Елеонора Караиванска — иконописец и преподавател с над 25 години опит в областта на иконописта и храмовата стенопис.

Елеонора Караиванска започва своя път в изкуството по време на обучението си по стенопис, където изучава иконография.  В момента тя не само създава икони, но и преподава иконопис и храмова стенопис в Софийската семинария.

"Когато изписваме икона, първо трябва да осъзнаем, че иконата е литургичен предмет и нейното естествено място е храмът," споделя Караиванска. Според нея в иконописта се съчетават две основни области — богословието и изобразителното изкуство. Иконописецът трябва да разбира както значението на иконата в православния храм, така и да владее художествените умения, нужни за изобразяването ѝ. "Той трябва да може да рисува и да бъде добре подготвен."

В православната традиция иконографът осъзнава, че работи в пространство с литургична функция. Църквата е утвърдила използването на свещени образи в храма още през 787 г., на Седмия вселенски събор, когато иконописта е призната за църковно предание, разкриващо евангелските истини. Караиванска подчертава, че предназначението на иконите е много по-висше от чисто декоративната функция, като тяхната цел е да спомогнат за духовното просветление на вярващите.

"Иконописецът трябва да бъде носител на традицията, но въпреки това му е дадена свобода да решава композиционни и пространствени задачи," казва Караиванска. Така всеки иконописец внася личния си почерк в изкуството, като остава верен на основните канони на иконописта.

С тези думи Елеонора Караиванска ни напомня за дълбокото значение на иконописта в православната вяра и за отговорността на тези, които избират да се посветят на това изкуство.

Чуйте разговора в звуковия файл. 

Снимки: личен архив 

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12