Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да свалиш наметалото, или искейпизмът – защо?

Ескапизъм, искейпизъм, оттегляне, отдръпване, доброволно отшелничество – дълга синонимична редица, обозначаваща явление, присъщо на човечеството, откакто има човечество, но набиращо сила в модерната епоха. Говорим с философа от СУ професор Стилиян Йотов, с журналиста и писателя Иво Беров, с психолога Иван Иванов и с публициста и колумниста Диян Божидаров за аспектите на явлението, за практиките и историческтите му корени.

Стилиян Йотов разказва за епикурейците и връзката на някои техни представи за боговете, демонстриращи желанието им за наличие на обетовани пространства за съществование. Иво Беров напомня за социалните аспекти на доброволното отшелничество и споделя част от своя личен опит в различни житейски ситуации. Диян Божидаров вижда искейпизма като занимание и изход за хора, които не са обвързани със сериозен семеен или трудов ангажимент. Интересни наблюдения за спорта като противоположност на искейпизма, от една страна, но и също така като възможност за своеобразна медитация и отдушник, а понякога и като увлечение, стигащо до патологии, прави главният асистент от НСА Иван Иванов.

Засягат се и различните аспекти на явлението според различните сфери на познанието – психологическа, социологическа, литературна и др. Цитират се някои идеи и практики на имена като Зигмунд Фройд, Джеръм Селинджър, Алън Силитоу, Борис Христов и др. Френското еchapper, английското to escape – водещи началото си от средновековното понятие за сваляне на наметалото, на плаща, днес са термин, разтеглен между нуждата да намериш различни форми на лична свобода, но и различни форми на болезнени зависимости.

Къде е здравословната граница и има ли я – гостите търсят отговора, или поне поставят въпроси, които ни замислят.

Снимка – Pixabay

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Асен Масларски (вляво) и Росен Мирчев

Забрана, но не съвсем

В сила е забраната за лов и риболов, но въпреки това има някои "вратички" да се лови риба в тъмната част на денонощието при определени условия. Какви са те и какво ще правят ловците по време на забраната (но не само това), можете да научите от Росен Мирчев и Асен Масларски – гласовете на предаването "И рибар съм, и ловец съм". Чуйте сладката..

публикувано на 24.04.25 в 17:30

За гората българска

В това издание на предаването "И рибар съм, и ловец съм" отново един до друг са рибарят Асен Масларски и ловецът Росен Мирчев. А разговорът е за гората българска. Поводът е стогодишен, та даже двойно вековен – век навърши Седмицата на гората, век празнува и лесовъдското образование в България! Гост на предаването е инж. Иван Ризов, зам.-директор на..

публикувано на 23.04.25 в 18:00
Проф. Здравка Валерианова

Скрининговото проследяване е отговорност на държавата

Болна тема ли са скрининговите програми в България – въпросът коментира в Lege Artis проф. Здравка Валерианова , онколог с над 30-годишен опит в сферата на регистрация на злокачествените заболявания, епидемиологията на рака и раковия контрол. Онкологичните заболявания са водеща причина за смъртността в световен мащаб, като ключова роля за..

публикувано на 23.04.25 в 13:19

Превенцията и ранната диагностика – акцент в германското здравеопазване

Германия е сред страните с най-изразена демографска криза. Населението остарява, а това поставя сериозни предизвикателства пред здравната и социалната система. Както в много други развити държави, хората в Германия живеят все по-дълго. За последните три десетилетия средната продължителност на живота се е увеличила с около 6 години при мъжете и с около 4..

публикувано на 23.04.25 в 12:25
Д-р Николай Цонев

Хроничните чревни заболявания са често срещан проблем при младите хора

Улцерозен колит и ректорагия – все по-често ли се срещат хроничните заболявания на червата, коментира в Lege Artis гастроентерологът д-р Николай Цонев. В началото на разговора д-р Цонев подчертава, че този тип заболявания са изключително разпространени сред младите хора. Гастроентерологът посочва двете водещи чревни възпаления –..

публикувано на 23.04.25 в 12:05