Всички казваме остров Мадейра, но на място разбрах, че това е само най-големият от архипелага в Атлантическия океан със същото име. Разположен е на почти еднакво разстояние от Мароко и от Канарските острови, но всъщност е португалска територия. Поводът да летя до този вулканичен къс земя е поканата от моята приятелка Мерлин Арнаудова да й гостувам. Мнозина я познават като бизнесдама и заклет пътешественик, но и като атлетката, донесла на България златни медали в спринта от световни първенства по лека атлетика за мастери.
Мерлин е разказвала преди години в "Покана за пътуване" за запознанството си с шаманите на остров Борнео и посещението си на Великденския остров, но днес ще сподели с нас за лежерния живот на Мадейра, където никой не бърза, а времето се стеле гладко и сладко като петмез.
Въпреки че всеки ден празнува живота, тя не се е отказала от спорта и три пъти седмично тренира здраво, за да участва в европейското първенство по лека атлетика за мастери, което ще се проведе догодина в градчето Рибейра Брава, където тя живее. А ако се питате какво е това мастери - ами спортисти над 45 години.
С Мерлин Арнаудова не можахме да избегнем споменаването на Кристиано Роналдо, най-известният жител на острова, за чиито паметник и музей, издигнати приживе ще разкажа в следващия епизод на "Покана за пътуване".
Както вече съм имала случай да призная, аз съм отявлен хранителен сапьор - готова съм да опитам всичко навсякъде. Мадейра ме изненада с пайнепълбанана, странния плод на филоденрдона, наричан още монстер. Да, същото растение, което бабите ни отглеждаха в холовете си. За първи път хапнах пренесения от Бразилия плод черемая и малката червена питанга. Запитах Мерлин какво още е характерно за кухнята на Мадейра. Логично, щом е остров кухнята да изобилства от морски дарове. Но се оказа, че местните хора също така обожават месото.
Вкусовете на света са неизброими, желанията да ги опитаме - също. Този път дегустираме виртуално с Мерлин Арнаудова, която ни отведе до остров Мадейра. Да й пожелаем да вземе медал от европейското първенство за мастери.
Снимки и видео: Магдалена Гигова
Своята кариера на художник-карикатурист, а и на "пописващ" пародии и смешки Димитър Чорбаджийски-Чудомир разгръща първоначално най-пълно във в. "Барабан", където работят още фигури като Борю Зевзека (Борис Руменов), Сава Злъчкин, Стоян Шатле и други – повечето днес забравени, но за времето си известни и обичани. За Чудомир, за творчеството му..
На 15 януари 1990 г. в залата на Съюза на българските писатели в София в присъствието на около 100 души – писатели, журналисти, учени, обществени деятели - е учредено Културно-просветното дружеството за връзки с бесарабските и таврийските българи "Родолюбец". В онези години за сънародниците ни в Молдова, Украйна, Казахстан, Сибир и т.н. в..
Пламен Вукадинов е водолаз, фотограф и инструктор по подводни спортове. Посещавал десетки места, попадал не веднъж в опасни ситуации, спасявал човешки животи. Тези истински истории описва в биографичната си книга "Адреналинът е моята стихия". Издава и втора – "Интоксикация", в която помества разкази на свои приятели и съмишленици, докоснали се до..
"Една от чудовищните последици на навлизането на генеративен ИИ в класната стая е бавното умъртвяване на личността на човека. За нас – възрастните, учените, опитните хора – рискът да загубим мнението и предпочитанията си звучи като абсолютна фантастика. Но дали е същото за онези, израснали в свят, в който ИИ може да мисли и да се изразява вместо..
Какви са резултатите от 49-то среднозимно преброяване на водолюбивите птици разказва във "Време за наука" Свилен Чешмеджиев от Българското дружество за защита на птиците. Традиционното преброяване се е случило в рамките на четири дни с участието на 43 екипа доброволци и експерти от Българското дружество за защита на птиците, Изпълнителна..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg