В поредицата "Мигранти с таланти" днес ви представяме една британка, която се казва Джоана Брадшоу, досущ като известната героиня от "Сексът и градът" – Кари Брадшоу. Но за разлика от съименичката си Джоана е родом от Бристол и заменя подредената Великобритания с малко живописно казанлъшко село, сгушено в Розовата долина.
Джоана завършва математика и физика, но има страст и към изобразителното изкуство. След като се омъжва за новозеландец в тази далечна земя завършва курс по графика и също там по-късно се ражда и първата ѝ дъщеря.
Семейството, което обича да пътува по света, решава да се завърне в Европа и така съвсем неочаквано за някои избира неизвестната за тях България, която пленява Джоана със своята щедра природа, топли и сърдечни хора, слънцето, морето, планината. Тук израства от бебе и втората ѝ дъщеря.
Именно любовта към изкуството отвежда Джоана на лекциите в Казанлъшката художествена галерия, където открива картините на самобитния казанлъшки творец Иван Милев, които събуждат интереса и любопитството ѝ. И ето как, днес, Джоана Брадшоу работи като екскурзовод в Казанлъшката художествена галерия и в единствения в България и в света музей за една картина, наречен Домът на Ахинора, в който е изложена едноименната картина на художника Иван Милев.
Освен като екскурзовод Джоана има и още много занимания. Тя илюстрира детски книжки, преподава линография и води други работилници за деца и се занимава с естествено строителство, както нарича възстановяването на стари къщи с устойчиви материали.
Но повече за своята история и за музея за една картина - "Домът на Ахинора", сега ще ни разкаже самата Джоана Брадшоу.
Слушайте!
В рубриката "Разговорът" ви срещнахме с Цветелина Терзийска, организатор на артсъбития, тя разказва за вдъхновението, трудностите и смисъла на нейната работа, както и за изборите в живота, които правим от вътрешна потребност. Тя е организационен психолог, а преди това се е занимавала със счетоводство и финанси. Споделеното от нея разкрива дълбокото..
Във Военната академия "Г.С. Раковски" бе представена книгата "Нашият поливагусен свят" на проф. Стивън Порджъс, която поставя на преден план революционната поливагусна теория – едно от най-значимите нови постижения в областта на психологията и физиологията. Тази теория вече намира приложение в множество дисциплини и научни публикации, като..
От 7 до 9 ноември в Берлин се провежда престижната "Берлинска седмица на науката", събитие, което обединява учени и специалисти от различни области в търсене на иновационни решения за съвременните глобални предизвикателства. Журналистът Ася Чанева, включила се директно от немската столица, разкри подробности за актуалната програма и основните..
След протестите и скандалите от изминалата вечер постановката "Оръжията и човекът", режисирана от известния актьор и режисьор Джон Малкович, все пак се игра на сцената на Народния театър "Иван Вазов". БТА съобщи, че в залата са успели да влязат само малък брой зрители и представители на медиите. В този контекст журналистът и главен редактор на..
В "Нашият ден" посвещаваме време на една болезнена за цялото общество тема – моделът на Национално външно оценяване (НВО) след VII клас. Гост в предаването е Ирина Манушева , един от инициаторите на петицията , подкрепена от образователни експерти, учители, директори, ученици, родители и граждани, за нужда от нов формат за оценяване в края на..
След протестите и скандалите от изминалата вечер постановката "Оръжията и човекът", режисирана от известния актьор и режисьор Джон Малкович, все пак се..
Художниците Цветелина Русалиева и Илиян Рач о в откриха съвместна изложба в галерията Аrea Contesa Arte в сърцето на Рим, която продължава до 10 ноември..
"Чумата" е весел разказ за сериозни неща в превод на Аглика Олтеан. Сценичната обработка и постановката са на Боил Банов, сценографията – на Юлияна..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg